BRAZILIJA, Brazilski Senat je izglasao juče sa 53 glasa “za” i 16 “protiv” 20-godišnje zamrzavanje javne potrošnje, koje predstavlja okosnicu plana predsednika Mišela Temera za obnavljanje fiskalne discipline i uvođenje kontrole nad rastućim budžetskim deficitom, javlja Rojters.
Predložene mjere štednje izazvale su žestoke proteste, a policija se, kako prenosi agencija Frans pres, razmilila po glavnom gradu, Braziliji, da bi zaštitila državne zgrade od demonstranata tokom glasanja Senata, gornjeg doma kongresa.
Ograničenje javne potrošnje bi trebalo da bude kao ustavni amandman ozakonjeno u četvrtak, a predviđa se njegova predsjednička revizija poslije 10 godina.
Štednja u federalnoj kasi predstavlja glavni stub predloženih reformskih mjera predsjednika iz redova desnog centra, Temera, za vraćanje finansija Brazila pod kontrolu i privlačenje investitora koji su pobjegli zbog aktuelne recesije.
Međutim, Temer ubrzano gubi politički uticaj, pošto se, kako navodi francuska agencija, on i mnogi njegovi viši saradnici bore za politički opstanak pred lavinom optužbi za korupciju.
Brazilci koji se nose sa gotovo 12-procentnom nezaposlenošću i uporno visokom inflacijom sve su gnijevniji zbog skandala i neprijateljski raspoloženi prema mjerama štednje.
Ispred brazilskog kongresa su tokom glasanja u Senatu bili burni protesti u organizaciji sindikata i ljevičarskih grupa, koje kažu da smanjenje javne potrošnje podriva obrazovni i zdravstveni sektor pogađajući najviše siromašne Brazilce.
Rezultati istraživanja javnog mnijenja agencije Datafolh, objavljeni juče, pokazali su da se 60 odsto Brazilaca protivi ograničavanju potrošnje, dok tu mjeru podržava 24 odsto ispitanika.
Kada je Senat prije dvije nedelje održao prvo glasanje o ovoj mjeri, demonstranti su se sukobili sa pripadnicima interventnih snaga policije ispred Kongresa, palili su automobile i razbijali prozore, podsjeća Frans pres i dodaje da je policija u glavnom gradu jutros saopoštila da je zaplijenila veliku količinu maski koje su učesnici protesta planirali da nose u slučaju upotrebe suzavca.
Mišel Temer je došao na vlast u avgustu prošle godine, nakon opoziva ljevičarske predsednice Dilme Rusef. Kao njen bivši potpredsjednik, automatski je imenovan na tu funkciju do isteka ostatka njenog mandata 2018. godine.
Temer je govorio da će se fokusirati na okončanje politickog i ekonomskog haosa do kog je dovela vladavina Rusefove.
Međutim, najnovije ankete Datafolha pokazuju da 63 odsto Brazilaca želi da on podnese ostavku kako bi se omogućilo raspisivanje prijevremenih izbora.
Samo 10 odsto ispitanika je izjavilo da smatra da njegova vlada radi dobar posao, prenosi Frans pres. Tanjug