RIM, SAD i Brazil, dva najveća proizvođača alkohola za pogon motornih vozila, na samitu u Rimu stali su u odbranu biogoriva navodeći da ta vrsta goriva nije uzrok krize hrane u svijetu.
“Biogorivo nije kriminal”, poručio je brazilski predsjednik Luiš Inasio Lula da Silva obraćajući se na samitu o međunarodnoj krizi hrane svjetskim liderima, oštro podjeljenim oko uzroka ogromnog skoka cijena goriva, osnovnih prehrambenih proizvoda i vještačkog đubriva.
“Baš naprotiv, jer ako se (biogorivo) proizvodi na ozbiljan način ono može da postane važno sredstvo koje bi najsiromašnijim zemljama omogućilo da izađu krize hrane”, dodao je brazilski šef države.
Brazil kategorički odbacuje optužbe da je jedan od uzroka skoka cijena hrane na svjetskom tržištu i etanol koji se u Brazilu pravi od šećerne trske.
Brazil je drugi po značaju proizvođač alkohola za pogon motornih vozila, iza SAD koji kao prvi proizvođači u svijetu, tu vrstu alkohola prave od kukuruza.
“Tvrdnja da proizvodnja etanola ide na štetu proizvodnje prehrambenih proizvoda je bez ikakve osnove. Ta proizvodnja ne predstavlja pretnju amazonskoj šumi niti smanjuje ponudu hrane”, rekao je Lula.
On naprotiv, smatra da su subvencije koje razvijene zemlje daju svojim poljoprivrednicima kao i carinske prepreke glavni uzroci skoka cijena na svjetskom tržištu.
Podržavajući izlaganje brazilskog predsjednika, američki državni sekretar za poljoprivredu Ed Ssafer ponovio je da proizvodnja biogoriva “nema značajnijeg uticaja na prehrambene cijene”.
Istovremeno, francuski predsjednik Nikola Sarkozi izjasnio se za brži razvoj “biogoriva druge generacije” koje bi “omogućilo da se na istoj poljoprivrednoj površini proizvede pet puta više takvog goriva”.
Na taj način, kazao je Sarkozi, “moguće je odvojiti maksimum hektara potrebnih za poljoprivrednu proizvodnju”.
Stručnjaci, međutim, procjenjuju da se biogorivo druge generacije neće pojaviti na pumpama prije kraja decenije i da će cijene tog goriva i dalje biti visoke.
Organizacija UN za hranu i poljoprivredu (FAO) domaćin je trodnevnog samita čiji je cilj da izbjegne preteću katastrofu širenja neuhranjenosti i građanskih protesta sirotinje koja ne može da dođe do osnovnih namirnica zbog poskupljenja koja, prema podacima Svjetske banke, iznose 83 odsto u protekle tri godine.