VAŠINGTON, Sadašnja finansijska kriza je odlučujući trenutak za svjetsku privredu i zbog toga bi trebalo naći globalna rješenja kako bi se problemi otklonili, ukazao je britanski premijer Gordon Braun u autorskom tekstu za jučerašnje izdanje dnevnika “Vašington post”.
Braun se založio i za stvaranje novih pravila u svjetskoj privredi i promjenu uloge koju u globalnoj ekonomiji treba da imaju Međunarodni monetarni fond (MMF) , Svjetska banka (SB) i Svjetska trgovinska organizacija (STO).
“Danas je, kao i ranije, neophodna vrsta međunarodnog vizionarstava da bi se odgovorilo na krizne izazove u različitom vremenskom periodu”, ocijenio je Braun.
“Ovo je odlučujući trenutak za svjetsku ekonomiju”, precizirao je britanski premijer, čija vlada je početkom ove sedmice uložila 37 milijardi funti sterlinga u otkup akcija tri domaće banke koje su se suočile sa kolapsom.
Braun je kazao da globalne finansijske institucije stvorene nakon završetka Drugog svjetskog rata više nisu u stanju da odgovore zahtjevima savremene ekonomije.
“One (institucije) treba da budu reorganizovane u skladu sa novom erom u kojoj postoji globalna, a ne nacionalna, konkurentska i otvorena, a ne zatvorena ekonomija”, objasnio je šef britanske vlade.
Svetski lideri bi, prema ocijeni Brauna, trebalo da se uhvate u koštac sa osnovnim uzrocima krize, tako da “naredna faza bude ponovna izgradnja međunarodnog finansijskog sistema”.
Kao najvažnije zadatke u pravljenju osnova za normalno funkcionisanje globalnog finansijskog sistema Braun je naveo uspostavljanje posebne – super kontrole u radu finansijskih organizacija, izradu novih opštih pravila poslovanja, veću odgovornost prilikom određivanja kompenzacija za rukovodeće ljude kompanija.
Usvajanje i primjena navedenih mjera je neophodna, prema mišljenju Brauna, da bi se pristupilo potpunoj obnovi međunarodnih finansijskih institucija i napravio “efikasan sistem ranog upozorenja (u slučaju negativnog razvoja situacije) u svjetskoj ekonomiji”.
Braun je, takođe, ocijenio da bi svjetski lideri trebalo da rade na postizanju novog globalnog trgovinskog sporazuma i da istovremeno odbace protekcionizam.
“Ne postoji samo britansko, samo evropsko ili samo američko rješenje za današnje probleme. Mi smo u tome sada svi zajedno i mi možemo samo zajedno riješiti ovu krizu”, ocijenio je Braun u tekstu za “Vašington post”.