BANJALUKA, Republika Srpska i BiH ne treba da kopiraju bilo koju drugu zemlju ili bilo koje zakonsko rješenje na putu u Evropsku uniju. Morate pronaći svoju formulu za prilagođavanje, rekao je potpredsjednik Evropskog nadzornog organa za osiguranje i penzijske fondove (EIOPA) i izvršni direktor za superviziju osiguranja i penzijskih fondova Austrije (FMA) Petar Braumiler.
U intervju koji je dao za poslovni portal CAPITAL.ba u okviru 10. Konferencija supervizora u osiguranju centralne, istočne i jugoistočne Evrope (CESEE ISI) održane u Trebinju, Braumiler objašnjava zašto je austrijski FMA prije pet godina pokrenuo održavanje CESEE ISI.
CAPITAL: Kakve propise u narednom periodu EU planira da donese kada su u pitanju posrednici u osiguranju koji rade za različite osiguravajuće kuće?
BRAUMILER: U ovom trenutku se upravo stvaraju izmjene što se tiče regulative u pogledu posrednika u osiguranju. To je jedna od tema konferencije CESEE ISI. U narednom periodu će u EU doći do razvoja posebnih regulativa za različite kanale prodaje, što je jako dobra stvar i moći ćemo da napravimo diverzifikaciju što se tiče regulative samih kanala prodaje. Fokus je na potrošačima. Pokušavamo da pronađemo optimalan balans između informacija koje će potrošači dobiti kako bi mogli da razumiju ovako komplekse proizvode osiguranja. U svakom slučaju na tome se trenutno radi u uvjerenju da će se u narednom periodu pronaći optimalna zakonska rješenja u pogledu nadzora posrednika, a opet u cilju bolje zaštite potrošača.
CAPITAL: BiH je na putu ka EU. Na šta treba da obrate pažnju supervizija i osiguravajuća društva kada budemo usklađivali svoje priopise sa EU. Gdje nam prijeti opasnost i na što posebno trebamo obratiti pažnju?
BRAUMILER: Svako tržište se razlikuje. Svako tržište je drugačije, čak i naša regionalna tržišta, kao što smo čuli na konferenciji u Trebinju imaju različit pristup, regulativu i ekspertizu. Moj osnovni savjet je da niti jedan regulator ne treba da pokušava da iskopiramo bilo koga. Morate pronaći svoj optimalan put, identifikovati ciljeve i preduzeti sopstvene korake na putu u EU. Primjera radi, mi imamo „Solventnost 2“ koja je usvojena još 2009. godine i evo trebalo nam je sedam godina da harmonizujemo i uskladimo zakone. Dakle, ne postoji jedinstvena formula, ne postoji jedinstven recept, svako tržište mora da počne od sebe, sagleda situaciju, sopstvene kapacitete i donese strategiju o svojim budućim pravcima razvoja.
CAPITAL: Austrija je osnivač CESEE ISI. Šta je motiv, razmjena različitih iskustava supervizora država regiona ili postoji još neki razlog?
BRAUMILER: S obzirom da austrijski FMA učestvuje u grupnoj superviziji u preko 20 zemalja, u velikom interesu austrijskog regulatora je da uspostavi multilateralnu saradnju sa drugim regulatorima i da bolje pokuša razumiti tržište, te da oni s druge strane bolje shvate regulativu i legislativu Austrije. Naravno, Austrijanci učestvuju u različitim bilateralnim konferencijama i sesijama, međutim ovakve, multilaterlane konferencije, su jedinstvena prilika da pokušaju da ostvare uvid u čitavo tržište, u sve zemlje gdje austrijska društva posluju, a BiH je jedna od njih. Dakle, cilj konferencije je međusobno upoznavanje, razmjena iskustva, ali i mogućnost da se ostvari uvid u druga tržišta i njihovu regulativu.
CAPITAL: Kolika je vrijednost premije osiguranja na godišnjem nivou u Austriji, kakva je struktura proizvoda, koja vrsta osiguranja dominira?
BRAUMILER: Austrijsko tržište osiguranja je teško 17 milijardi evra kada govorimo o premiji, odnosno preko 100 milijardi evri kada govorimo o imovini društava za osiguranje. MTPL (osiguranje od autoodgovornosti) kao vrsta osiguranja nije toliko bitna za austrijsko tržište i dalje se nalazi negdje iznad 20 odsto, ali nije ni blizu dominantna kao u regiji. Imamo izuzetno razvijeno životno osiguranje, rekao bih da su životno i nežitno osiguranje negdje pola-pola.
CAPITAL: Kada smo kod životnog osiguranja, kod nas od austrijskih osiguravajućih kuća posluju Grawe osiguranje i Wiener, a putem filijala Uniqa i Merkur. Kakvu tržišnu poziciju u Austriji imaju ove dvije kuće?
BRAUMILER: Wiener i Uniqa su dva najveća igrača u Austriji i onda ih prate Grawe i Merkur, to su takođe jako bitna društva za osiguranje u Austriji. Od 30 do 50 odsto njihovog osnovnog biznisa je u drugim zemljama.
CAPITAL: Grawe osiguranje je ulagalo u akcije Hypo Alpe Adria grupu, znatno prije nego je ta Banka prešla u ruke njemačke banke, a potom ju je kupila država, no čini se da je Grawe prošlo neoštećeno u toj transakciji?
BRAUMILER: Grawe je suštinski prošao neoštećeno. Ono jeste izgubilo svoj udio u Hypo grupi, ali je takođe izgubilo i obaveze. Izuzev tog malo reputacionog rizika koji su pretrpjeli, odnosno reputacione štete, u finansijskom smislu Grawe nije pretrpjelo štetu.
CAPITAL: Siniša Vukelić