SARAJEVO, Nedžad Branković, predsjednik Vlade FBiH, kaže da će najavljeno smanjenje federalnog budžeta za 350 miliona KM prvenstveno dokačiti sektor invalidske zaštite, te istovremeno najavljuje stopiranje daljeg zapošljavanja u institucije FBiH. Branković u intervjuu govori o problemima u koje je zapala federalna vlada i produženju Odluke o kvalitetu naftnih derivata.
Na koji način mislite da smanjite izdvajanja korisnicima budžeta, nakon najave da će budžet FBiH biti umanjen za 350 miliona KM?
BRANKOVIĆ: To je posljedica nivoa javnih prihoda u ovoj godini i malo ambicionijeg projektovanja budžeta za ovu godinu. Oni projekti koji ne mogu da se realizuju u ovoj budžetskoj godini, biće završeni u narednoj. Bitno je da do kraja godine realizujemo sve obaveze koje smo zakonom obavezni da isfinansiramo.
Hoćete li biti prinuđeni da birate između otpuštanja iz institucija FBiH i izdvajanja za borce?
BRANKOVIĆ: Radi se o započetim reformama u koje smo ušli, a koje nisu nimalno jednostavne. Imamo 11 vlada i isto toliko ustava, pa to nije jednostavno završiti. Neophodna je reforma socijalnog sektora, kao i sektora invalidske zaštite. Izvjesno je da neće biti dodatnog zapošljavanja u federalne institucije, a potrebno je intenzivno krenuti u reformu javne uprave.
Da li je ovo stanje u federalnom budžetu znak ekonomske slabosti FBiH ili mogući politički uvod u prodaju BH Telekoma?
BRANKOVIĆ: To je pogrešno povezivanje procesa u FBiH, jer su oni dio integralnih procesa u BiH, kada je u pitanju ekonomija, kao i posljedica globalnih ekonomskih kretanja. FBiH je lider u porastu GDP i nadam se da ćemo to i ostati. Moramo biti svjesni posljedica globalnih ekonomskih kretanja, koje će se reflektovati i na naše prostore.
RS nije najavila smanjenje budžeta, već upravo suprotno. Kako to komentarišete?
BRANKOVIĆ: Želim sve najbolje budžetu RS. Svako treba da radi prema svojim mogućnostima, s tim da su prilike u FBiH znatno složenije za upravljanje, ali vitalnost se ogleda u rezultatima.
Hoće li Vlada FBiH dati pozitivno mišljenje na produženje Odluke o kvalitetu nafte?
BRANKOVIĆ: Saglasnost na produženje Odluke o kvalitetu tečnih goriva daje Savjet ministara BiH, a Vlada FBiH upućuje svoje mišljenje. O svim energetskim problemima potrebno je razgovarati gledajući kompletan prostor BiH, kao jedinstven. Pitanja naftnih derivata, gasa i električne energije jesu pitanja o kojima moramo razgovarati, jer, ukoliko kompletan prostor bude energetski pouzdan, to može da bude odlična podloga za energetski napredak. O svemu ćemo razgovarati i nadam se da ćemo naći najbolje riješenje za cijeli prostor BiH.
Zašto se ovo pitanje povezuje s dugom BiH za gas prema Rusiji?
BRANKOVIĆ: Ne radi se o povezivanju ova dva problema, nego o rješavanju problematike energenata na dobrobit svih građana BiH. Ne doživljavam to kao povezivanje bilo kojeg pitanja s početkom rada Rafinerije u Bosanskom Brodu. Energetika je jedinstven sektor i tako bi trebalo posmatrati rješavanje problema na ovom planu.
Stiče se utisak da Vlada FBiH, ipak, usporava donošenje ove odluke, iako početak rada Rafinerije u Bosanskom Brodu pogoduje cijeloj BiH?
BRANKOVIĆ: To je pogrešan utisak, jer Vlada FBiH podržava sve što znači dobrobit svih građana BiH. Fokus
Preuzimanje dijelova teksta ili teksta u cjelini je dozvoljeno, ali uz obavezno navođenje izvora i uz postavljanje linka ka izvornom tekstu na www.capital.ba