SARAJEVO, Banjalučka, Sarajevska i podgorička Montenegro berza nastojaće da do kraja godine obezbijede jedinstveni sistem za praćenje trgovanja, kazao je Milan Božić, direktor Banjalučke berze.
On je povodom zajedničke konferencije tri berze iz BiH i Crne Gore, održane u Sarajevu, rekao da su se usaglasili da je harmonizovanje prikazivanja lokalnih tržišta na zajedničkom portalu najbolji put da se otpočne saradnja.
Da li je konferencija ispunila ciljeve i očekivanja zbog kojih je održana, odnosno da li su ostvareni kontakti sa novim potencijalnim investitorima s obzirom na to da su prisustvovali učesnici iz oko 20 zemalja Evrope, Azije i Afrike, među kojima i direktor Istanbulske berze?
BOŽIĆ:Osnovni razlog zajedničkog organizovanja konferencije je da se investitorima olakša pristup regionalnim tržištima kapitala. Na nužnost saradnje u regiji su nam ukazivali i oni investitori koji su bili na konferenciji, jer je praćenje više malih neharmonizovanih tržišta neisplativo. Što se tiče potencijalnih novih investitora, mogu reći da je interes za ulaganje u određene hartije od vrijednosti na Banjalučkoj berzi iskazan od strane nekoliko američkih i zapadnoevropskih investicionih fondova.
Koliko su navedene tri berze odmakle u međusobnom tehničkom povezivanju i koliko je to do sada prepoznato od strane investitora, ali i regulatora tržišta kapitala u smislu izlaska u susret izmjenama propisa koji će olakšati saradnju u regionu?
BOŽIĆ:Trenutno još radimo analize u vezi sa mogućim aspektima povezivanja. Do sada smo se usaglasili da je harmonizovanje prikazivanja lokalnih tržišta na zajedničkom portalu najbolji put da se otpočne saradnja. To se odnosi na informacije o regulatornom okruženju, hartijama od vrijednosti, emitentima i trgovanju. Nastojaćemo da do kraja godine obezbijedimo i jedinstveni sistem za praćenje trgovanja. Za ove projekte nisu potrebne izmjene propisa. Što se tiče saradnje registara, vjerovatno će trebati uraditi određene izmjene koje bi olakšale saradnju u vezi sa otvaranjem i održavanjem vlasničkih računa.
Kada se mogu očekivati konkretni efekti održane konferencije i ostalih oblika međusobne saradnje, prije svega u vidu porasta prometa i izlaska privatnih firmi na berzu (IPO)?
BOŽIĆ:Regionalna saradnja je samo jedna od aktivnosti koja može da dovode do veće aktivnosti na tržištu kapitala. U posljednje vrijeme raste interes za ulaganje u obveznice, što indirektno otežava izlazak privatnih firmi na berzu. Naime, trenutne stope prinosa do dospijeća na obveznice su veoma atraktivne za investitore, te bi izlazak privatne firme na berzu podrazumijevao da se iz njenih razvojnih planova može vidjeti najmanje jednak prinos. Zajednički nastup berzi može privući više investitora, što bi trebalo da smanji očekivane prinose na obveznice, a samim tim i olakša poziciju preduzeća koja bi pokušala da se finansiraju na tržištu kapitala. S tim u vezi, Banjalučka berza će pokušati u narednom periodu da, koristeći iskustva berzi iz Federacije evroazijskih berzi, sistematizuje mjere koje treba preduzeti u cilju stimulisanja privatnih preduzeća da koriste tržište kapitala kao izvor finansiranja razvojnih projekata.
Da li postoji mogućnost da se u projekat tri berze uključi još neka berza sa prostora bivše Jugoslavije?
BOŽIĆ:Trenutno postoji nekoliko inicijativa za saradnju, ali su pozicije pojedinih berzi u regiji bitno različite u pogledu veličine tržišta i statusa u EU. Ja sam na konferenciji naglasio da ćemo podržati svaki projekat u regionu koji može donijeti koristi za naše tržište kapitala. Banjalučka berza je potpisala i širi sporazum koji obuhvata sve regionalne berze, koji podrazumijeva saradnju u pravcu kreiranja mreže brokerskih kuća. Očekujemo da će i taj sporazum biti realizovan u narednim godinama. Saradnju sa Sarajevskom i Montenegro berzom shvatamo kao način na koji možemo brže da se pripremimo za šire integracije, s obzirom na to da sa postojećom tehnologijom već možemo da realizujemo određene zajedničke servise za investitore. Nezavisne novine