SARAJEVO,Edin Arslanagić, direktor “Bosnalijeka” Sarajevo, istakao je da iduće godine s libijskom vladom treba biti potpisan ugovor o preuzimanju fabrike u Tripoliju. On je u intervjuu za Nezavisne novine ocijenio da je ambijent u kojem posluju u BiH neprihvatljiv, ali će kompanija i pored toga u 2008. godini u proizvodnju investirati 20 miliona KM i na tržište izbaciti 24 nova proizvoda.
NN: Kompanija “Bosnalijek” pobjednik je takmičenja za društveno odgovorno preduzeće godine u BiH. Šta znači biti društveno odgovorna firma?
ARSLANAGIĆ: Nažalost, 80 odsto političara ni javnosti ne zna šta to znači. To je poštivanje svih svjetskih standarda u proizvodnji lijekova. Certificirani smo po standardima ISO 9001, 14000 i 18000 što su certifikati upravljanja kvalitetom, okolišom, te sigurnošću i zdravljem. Kada ta tri certifikata inkorporiramo u naš osnovni zakon, GMP (dobra proizvodna praksa), onda to govori o integrisanom sistemu upravljanja kompanijom gdje se u svakom trenutku zna ko i šta radi. Da bismo to mogli provesti moramo imati educirane radnike tako da je ulaganje u vlastiti kadar uslov za uspjeh. Zapošljavamo, razvijamo, pravimo profit, plaćamo poreze, stipendiramo studente, vršimo substituciju uvoza i izvozimo. Sve su to društveno odgovorni elementi za kvalitetan odnos prema društvenoj zajednici.
Imamo socijalnu ulogu tamo gdje država ne participira u punom kapacitetu, tako da pomažemo kulturu, obrazovanje, sport. Finansirali smo štampanje udžbenika za dva predmeta na farmaceutskom fakultetu uz uslov da budu besplatni za studente. Pomažemo sport uglavnom tamo gdje su djeca, jer smatramo da nam je obaveza skloniti ih sa ulice i višak energije usmjeriti na pravi način. U konkurenciji takmičenja bilo je 130 kompanija koje smatraju da su društveno odgovorne. To je za BiH relativno dobar znak. Ova akcija treba podstaći druge da počnu razmišljati na takav način. I vlade bi trebale to prepoznati i motivisati kompanije da se izgrađuju u tom dijelu.
NN: S kakvim poslovnim rezultatima očekujete da ćete završiti ovu godinu?
ARSLANAGIĆ: Završićemo je s planiranim rezultatima. Učešće izvoza u ukupnom prihodu biće 25 odsto. Nakon donošenja referalnih cijena, koje određuje Ministarstvo zdravstva FBiH kada su u pitanju lijekovi na esencijalnoj listi, morali smo plan reducirati. Cijene su pretrpjele sniženje na domaćem tržištu, pa će domaće tržište biti realizovano sa 97 odsto, a izvoz sa 103 odsto tako da će jedan drugog kompenzirati.
NN: Jeste li zadovoljni ambijentom u kojem posluju farmaceutske kompanije u BiH?
ARSLANAGIĆ: Teško je govoriti o kompletnim farmaceutskim kompanijama u množini. Smatramo da smo jedina u BiH koja ima zaokružen kompletan ciklus. Ambijent je neprihvatljiv, naporan, uzima dosta energije. Imamo 13 mjesta odlučivanja, donošenja politike finansiranja zdravstva. Takav ambijent je jedinstven na ovim prostorima. Neusklađen je nivo zaštite svakog građanina koji ima pravo na zdravlje i zaštitu zdravlja. Potez koji treba napraviti, i mislim da je u pripremi, jeste da se napravi jedinstven paket zdravstvene zaštite. Nadam se da će federalno ministarstvo u saradnji s ministarstvom u RS to harmonizirati tako da građani imaju jedinstven bar osnovni paket zaštite. Tada će biti i puno lakše raditi.
NN: Gdje izvozite i koliko vam je pomogla odluka Vlade FBiH da dug prema Libiji prelomi dionicama “Bosnalijeka”?
ARSLANAGIĆ: Trenutno izvozimo u 14 zemalja, a u pripremi je izvoz u još dvije. Potez Vlade FBiH je vrlo mudar i koristan za kompletnu privredu BiH. Nakon toga, “Energoinvest” je dobio posao od 120 miliona eura, na pomolu je da dobije novi posao od 300 miliona eura. Mi smo dobili šansu da, osim lijekova, u Libiji počnemo prodavati znanje. Kucamo na vrata njihove fabrike u Tripoliju koja još nije osposobljena za samostalan rad. Postoji veliki izgledi da preuzmemo odgovornost nad proizvodnjom u toj fabrici, a može se desiti da i vlasnički uđemo u tu fabriku i da u Libiji imamo novi “Bosnalijek”. U januaru im nosimo ponudu za osposobljavanje njihovog centra za kontrolu kvaliteta i najvjerovatnije ćemo preuzeti vodeću ulogu kad je taj posao u pitanju. Nadam se da ćemo s Vladom Libije u narednoj godini uspjeti potpisati ugovor o preuzimanju te fabrike, a očekujem da će libijska vlada uložiti još svježeg kapitala u “Bosnalijek”.
NN: Kakvi su razvojni planovi za iduću godinu?
ARSLANAGIĆ: Planiramo daljnji rast izvoza koji će sa 35 odsto učestvovati u ukupnom prihodu, računamo da ćemo rasti i sa domaćim tržištem za 20 odsto u odnosu na ovu godinu. Izbacićemo 24 nova proizvoda. Planiramo investirati 20 miliona KM u, između ostalog, novi kapacitet za proizvodnju sirupa, masti i supozitorija.
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kako misli Bosnalijek da se nosi sa velikim kompanijama u istoj bransi i trebalo bi planirati preuzimanje ili dokapitalizaciju.