BEOGRAD, Penzijskom fondu Srbije kolege iz Bosne i Hercegovine moraju da vrate 10,4 miliona evra duga.
To je, u stvari, iznos koji je nastao zbog pogrešnog obračunavanja penzija u periodu između 1992. i 2004. godine, kada su ratni sukobi zaustavili potpisivanje socijalnih sporazuma. Sada je konačno došlo vrijeme za prebijanje dugova, a u ovom će “talu” jedino srpski pregovarači moći da zadovoljno trljaju ruke.
Direktor Zavoda za socijalno osiguranje Srbije Zoran Panović za “Novosti” objašnjava kako je napravljena ovakva računica.
Prema njegovim riječima, u periodu ratnog stanja, Srbija je preuzela na sebe obavezu da, u ime fonda BiH, isplaćuje penzije onima koji su na njenu teritoriju stigli iz Bosne. Ti su čekovi, međutim, bili znatno deblji nego što bi bivši radnici Federacije i Republike Srpske dobijali od svog matičnog fonda.
S druge strane, penzionerima koji su dio staža odradili u Srbiji, ali su se u međuvremenu preselili sa one strane Drine, primanja su bila u okvirima bosanskog standarda. Zato je, kada se podvukla crta, ispalo da naša zemlja svojim susjedima duguje čak 30 puta manje nego što Srbiji “dođe” BiH.
– Da bi se konačno namirili svi računi, Srbija i BiH su 30. marta prošle godine potpisale Protokol kojim će se regulisati isplata svih odštetnih zahtjeva – objašnjava Zoran Panović.
– Njime je precizirano da naš Fond PIO potražuje od Federalnog zavoda za mirovinsko i invalidsko osiguranje čak 7,5 miliona evra i od Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje RS oko 2,9 miliona EUR. Mi, s druge strane, njima dođemo svega 370.000 evra. A, pošto nije u pitanju malo novca ni za jednu stranu, napravili smo dogovor da se dugovi isplaćuju u četiri jednake rate. Prva je već uplaćena, a posljednja je planirana za 31. jul 2014. godine.
U Fondu PIO kažu da Srbija svakoga mjeseca isplaćuje oko 13.200 penzija u Federaciju BiH, dok se iz Federacije BiH isplaćuje oko 26.600 penzija za korisnike sa srpskom adresom.
Dugove preuzela država
Potpisivanjem Socijalnog sporazuma 2004. godine svaka je država preuzela svoje obaveze, ali pošto je standard u Bosni bio mnogo lošiji, penzionerima koji su tamo odradili dio staža pa se preselili u Srbiju, primanja su značajno umanjena. Ova je nepravda ispravljena novim sporazumom 2010. kada su se ministri obje zemlje dogovorili da dugove ne mogu da plaćaju penzioneri već da će ih preuzeti država. Tada je većina bosanskih penzionera u Srbiji ponovo dobila za trećinu deblje čekove. Novosti