BEOGRAD, Ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije Snežana Bogosavljević Bošković izjavila je danas da vlada čini sve što je moguće u ovom momentu, i kroz interventan otkup i kroz podizanje prelevmana, da bi se zaštitila domaća proizvodnja mlijeka.
Ona je rekla za TV Pink da je na nivou vlade formirana radna grupa, čiji je zadatak da prati stanje na tržištu mlijeka, da priprema i predlaže moguće mjere za intervenciju, u slučaju poremećaja.
“Činjenica je da imamo viška mlijeka na tržištu, da mljekari sve teže otkupljuju ponuđene količine mlijeka od naših proizvođača, ali mi smo u ovom momentu predložili konkretno rješenje, konkretnu pomoć, a to je otkup viška mlijeka u prahu. Na taj način, mljekare će biti relaksirane i moći će i nadalje da nastave otkup mlijeka od poljoprivrednika”, rekla je Bogosavljević Bošković.
Ona je istakla da se sam model otkupa dosta dugo pripremao, što je, kako je rekla, potpuno razumljivo, s obzirom na to da je potrebno precizirati niz detalja kako bi mjera i uspjela.
“Očekujem da vrlo brzo model za rješavanje ovog problema bude na dnevnom redu sjednice vlade, da bude usvojen i da i praktično krenemo u realizaciju ove mjere”, rekla je ministarka poljoprivrede.
Kako je rekla, jeftiniji uvoz mesa i mlijeka od domaće proizvodnje je jedan “dosta složen problem” i ne može se lako definisati.
Ministarka poljoprivrede je precizirala da je činjenica da je poljoprivreda u EU visoko subvencionisana, kao i da su se desili poremećaji na tržištu poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda na nivou Evrope i svijeta. Takođe, kako je navela, u ovom periodu nastupila je liberalizacija tržišta ovim proizvodima, a da za tu liberalizaciju nije odgovorna sadašnja vlada, niti ministarstvo poljoprivrede.
Prema njenim riječima, kada se govori o mlijeku, i bez svih tih faktora, ovaj period godine je poznat kao period u kome se pokazuju viškovi mlijeka i u kojima smo i prethodnih godina i bez svega ovoga imali određene probleme.
“Tako da se niz tih okolnosti sada prikupio i evo desilo se da imamo viškove nekih poljoprivrednih proizvoda”, rekla je Bogosavljević Bošković.
Ona je naglasila da je istovremeno zadatak da se traga za novim tržištima za proizvode, te da se prošle godine otvorilo veliko rusko tržište, usaglašavanjem fitosanitarnih i veterinarskih sertifikata.
“Sada smo razmišljali i predlažemo da na isti način postupimo i kada se radi o kineskom tržištu, imajući u vidu šta rade druge zemlje Evrope i regiona. I one značajni dio svojih proizvoda plasiraju ka kineskom tržištu. I mi želimo da u ovom periodu iskoristimo izuzetno dobre političke odnose, koji su uspostavljeni između naše i kineske vlade, i plasiramo naše proizvode na njihovo tržište”, rekla je ministarka poljoprivrede. Tanjug