SARAJEVO, BiH ima dosta potencijala za seoski turizam koji nisu iskorišteni, pa je potrebno prilagoditi zakonodavni okvir da bi poslovanje u ovoj oblasti bilo olakšano, rekao je sekretar Udruženja za turizam i ugostiteljstvo pri Spoljnotrgovinskoj komori BiH Mirko Bošković.
Bošković je rekao da je današnja prezentacija Pilot projekta razvoja ruralnog turizma u BiH organizovana da bi se predstavnici turističkih agencija upoznali sa stanjem u ovoj oblasti.
“Seoski turizam bi svakim danom trebalo da postane značajna ponuda, ali to je nemoguće zbog velikih zakonskih razlika između Republike Srpske i Federacije BiH”, rekao je Bošković.
On je naveo da je cilj ovog projekta da se usklade zakonodavni okviri i da se seoska domaćinstva i ruralni turizam stave u funkciju turističke privrede BiH.
Bošković je naglasio da je prvi korak na tom putu sertifikacija seoskih domaćinstva na teritoriji cijele BiH.
Prema njegovim riječima, turizam, a posebno ruralni, osuđen je na stagniranje bez podrške vlasti.
On kaže da je krajnji cilj da se identifikuju subjekti, koji u oblasti ruralnog turizma imaju ponudu koja odgovara zahtjevima regionalnog i međunarodnog tržišta, te da tu ponudu u direktnoj saradnji sa turističkim agencijama plasiraju na tržište.
Bošković se nada da će se vremenom uspostaviti niz standarda usmjerenih na unapređenje kvaliteta ponude ruralnog turizma u BiH i njegove promocije prema drugim tržištima.
Predstavnik turističke agencije “Lasta trevel” iz Mostara Zlatko Papac rekao je da BiH ima potencijala za turizam, ali ih treba znati koristiti.
“Mi nismo prepoznatljivi po seoskom turizmu kao Srbija, što ne znači da ne možemo napraviti kvalitetnu ponudu”, rekao je Papac i dodao da je potrebno stvoriti zakonske preduslove da bi se došlo na strana tržišta i privukli gosti.
Pilot projekat razvoja ruralnog turizma u BiH inicirali su Spoljnotrgovinska komora BiH i Farma projekat USAID-a i Švedske razvojne agencije. Srna