ISTOČNO SARAJEVO, Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske /RS/ Boško Tomić rekao je danas u Istočnom Sarajevu da Vlada RS zakonima o štrajku i ekonomsko-socijalnom savjetu želi da zaštiti interese, prije svega, radnika.
Tomić je na javnoj raspravi istakao da bi ovim zakonom o štrajku trebalo da budu zadovoljni radnici, jer se on i pravi da se urede odnosi u ovoj oblasti.
On je napomenuo da je Ministarstvo rada i boračko-invalidske zaštite prilikom izrade nacrta ovih zakona vodilo aktivnost sa poslodavcima i sindikatom i da je ocijenjeno da treba donijeti ove zakonske akte koji će definisati ukupne odnose.
Tomić je dodao da je dobro da se održe javne rasprave, jer je to prilika da se čuje i sindikat i poslodavci i svi prijedlozi koji budu ovbjektivni i u interesu radnika, a da ne nanose velike štete i poslodavcu, biće prihvaćeni.
Prema njegovim riječima, sve primjedbe i sugestije biće razmotrene na Ekonomsko-socijalnom savjetu zajedno sa partnerima – sindikatom i poslodavcima.
“Mislim da će ovo biti jedan od kvalitetnijih zakona i ja sam za to da radnici, kada štrajkuju zbog nedobijanja plate, za to vrijeme dobijaju naknadu i to samo u tim uslovima, jer je tako regulisano u svim državama u Evropi”, rekao je on i dodao da se u svim drugim uslovima štrajkovi ne plaćaju.
Načelnik Odjeljenja za rad i zapošljavanje u Ministarstvu rada i boračko-invalidske zaštite RS Rajko Kličković rekao je da se ovim zakonima nastoji unaprijediti socijalni dijalog među partnerima.
Kličković je naglasio da je i na današnjoj i na jučerašnjoj raspravi u Trebinju pokazano više interesovanja za Nacrt zakona o štrajku i date su primjedbe koje će se razmotriti i biti uvrštene u zakon.
“Ministarstvu nije cilj da predloži Narodnoj skupštini i Vladi zakone koji neće biti provodivi u praksi , jer sadašnji Zakon o štrajku ne odgovara trenutnim društveno-ekonomskim odnosima”, rekao je on.
Pravnik u Savezu sindikata RS i predstavnik Sindikata sarajevsko-romanijske i višegradske regije Miloš Purković istakao je da se osnovne primjedbe odnose na Nacrt zakona o štrajku.
Prema njegovim riječima, zakon o štrajku treba doraditi, a posebno član 24 gdje se govori o kažnjavanju sindikata ili radnika u štrajku.
“Predviđene kazne su visoke. Kada nekome ko je u štrajku zbog toga što nije primio platu odbijete od dvije do 12 plata u RS – to je mnogo”, rekao je on.
Javne rasprave o nacrtima zakona o štrajku i ekonomsko-socijalnom savjetu narednih dana održaće se u Bijeljini, Doboju, Prijedoru u Banjaluci.