SARAJEVO, 13. OKTOBRA /SRNA/ – Predsjedavajući Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Mladen Bosić rekao je juče u Sarajevu da niko ne želi i da nije moguće oduzeti entitetima u BiH njihove ingerencije u oblasti energetike.
“Ne mogu se donositi odluke koje bi bile na štetu bilo kog entiteta”, izjavio je Bosić novinarima pred početak sastanka Parlamentarnog plenuma Energetske zajednice.
Komentarišući tvrdnje da Energetska zajednica zahtijeva da na nivou BiH bude donesen zakon o gasu, Bosić je podsjetio da već postoji regulator u oblasti električne energije koji funkcioniše i da ne vidi razlog zašto tom istom regulatoru ne bi bilo dodato odjeljenje vezano za gas.
Prema njegovim riječima, Energetska zajednica pristaje da se dvije entitetske strategije uvežu u jedan dokument.
Naglasivši da od stavova Energetske zajednice zavisi povlačenje sredstava iz evropskih fondova za BiH, Bosić je rekao da je važno da se pokuša naći rješenje da BiH budu skinute sankcije koje joj je uvela Energetska zajednica.
On je pojasnio da je BiH na gubitku, jer joj nije dozvoljeno da povlači sredstva za energetski sektor iz evropskih fondova kao što je to ostalim zemljama koje su u procesu pridruživanja EU.
Bosić je istakao da je današnja sjednica Parlamentarnog plenuma Energetske zajednice prva i da se održava sa pretpostavkom da parlamentarci mogu da daju “vjetar u leđa” inicijativi uvezivanja svih zemalja u Evropi u jedan energetski sistem.
“Ovo šalje važnu poruku da su parlamentarci spremni da uzmu važnu ulogu u Energetskoj zajednici”, poručio je Bosić.
Direktor Sekretarijata Energetske zajednice Janez Kopač, zbog čijeg je kašnjenja početak sjednice kasnio gotovo dva časa, pojasnio je da je razlog za kašnjenje njegov susret sa ministrom industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petrom Đokićem, ministrom energije, rudarstva i industrije FBiH Nerminom DŽinićem i ministrom spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara BiH Mirkom Šarovićem.
On je u uvodnom obraćanju naglasio da se mora čuti i glas parlamentaraca u Energetskoj zajednici.
Prema njegovim riječima, jučešnjoj sjednici nisu prisustvovali predstavnici Evropskog parlamenta zbog određenih procedura u toj instituciji.
Nakon uvodnih obraćanja Bosića i Kopača, učesnicima sastanka predstavljene su aktivnosti u tekućoj i plan rada Parlamentarnog plenuma Energetske zajednice za narednu godinu.
Energetsku zajednicu, koja je formirana u oktobru 2005. godine, čine zemlje EU i osam zemalja sa područja zapadnog Balkana, među kojima je i BiH.
Ugovorom o uspostavljanju Energetske zajednice omogućeno je kreiranje najvećeg internog tržišta za električnu energiju i gas na svijetu. Srna