BRISEL, Oštra pravila EU o javnom dugu, koje je početkom sedmice predložila Evropska komisija, ne treba ublažavati, izjavio je danas švedski ministar finansija Anders Borg, povodom poziva Italije na slabljenje ovih mjera.
Italijanski ministar finansija Đulio Tremonti rekao je da bi niskom stopom zaduženosti domaćinstava i kompanija trebalo da bude kompenzovan visok nivo javnog duga – koji je veći od 118 odsto od bruto društvenog proizvoda (BDP) i među najvišim u EU.
“Mislim da to ne bi trebalo miješati. Snažno ćemo se protiviti svakom pokušaju ublažavanja pravila o prekomjernom deficitu” – rekao je Borg na marginama neformalnog sastanka sa svojim kolegama iz EU u Briselu.
Borg je odgovorio na pitanje o Tremontijevoj zamisli.
Prema trenutnim pravilima, zemlje članice EU treba da održe deficit ispod tri odsto od BDP i javna dugovanja ispod 60 odsto od BDP. Međutim, do sada, samo su sprovođena pravila o prevelikom deficitu, ali ne pretjerano strogo.
Javno dugovanje u Švedskoj je unutar pravila EU i stoji na oko 42 odsto od BDP.
Evropski komesar za ekonomska i monetarna pitanja Oli Ren predložio je 29. septembra da zemlje koje ne poštuju pravila EU tokom trogodišnjeg perioda za pet odsto godišnje smanje iznos, koji prelazi dogovoreni okvir.
Ukoliko ne ispoštuju pravila, zemlje bi trebalo da se suoče sa kaznama u iznosu jednakom 0,2 odsto njihovog BDP. Time bi Italija bila primorana da smanji više od osam odsto od svog dugovanja ili da plati kaznu od 3,2 milijarde evra.
Djelimično odgovarajući na zabrinutost Italije, Ren je juče istakao da prije provođenja sankcija nekoj od članica “treba uzeti u obzir i dugovanje privatnog sektora”.
Međutim, on je upozorio da bi to neka od članica mogla da učini samo u slučaju da je to od značaja za kapacitet pokrića javnog duga.
Ren je naglasio da nova pravila ne bi trebalo da budu retroaktivna, sugerišući da će sankcije biti primjenjivane nekoliko godina nakon 2012. godine, kada se očekuje da će njegovi predlozi stupiti na snagu.