BEOGRAD, Generalni direktor preduzeća Boreli Mirko Vujanović kaže da problem imovinsko-pravnog statusa te firme može da riješi samo Republika Srbija.
Direktor Borelija smаtrа da Srbija treba da insistira na reciprocitetu i da se bori za svoju imovinu koju ima u Hrvatskoj, a čija se vrijednost procjenjuje na oko 1,8 milijardi evra.
Borovo iz Vukovara prodaje u Srbiji imovinu Borelija, koja je u sporu, a naši sudovi se utrkuju kako da kupcima obezbijede ulazak u posjed, rekao je Vujanović.
“Nikakav promet imovine se ne može obavljati bez saglasnosti Agencije za privatizaciju i Vlade Srbije”, podsjetio je Vujanović.
On je dodao da su predstavnici kompanije predstavnicima Vlade Srbije dali dva prijedloga, a jedan od njih je i da se donose Zakon o sprovođenju Aneksa G Sporazuma o sukcesiji.
Vujanović objašnjava da će se, “prema tom aneksu, pitanje privatne imovine i imovine pravnih lica rješavati bilateralnim sporazumom između republika”.
“Može se naći rješenje, ako se želi. Imamo sastanak sa gradonačelnikom Sombora, a u problem je uključena i pokrajinska vlada”, rekao je on i dodao da je „najgore to što se rješenje ne traži i da tome treba dodati inertnost i neznanje pojedinih ljudi“.
Tom novom uredbom bi trebalo da se reguliše koliki je udio bivše firme, druge imovine koju smo ovdje stekli i koliki je udio zaposlenih, a zatim da se registruje nova firma sa čistim bilansima i da počne normalno da radi.
Vujanović je naveo da, bez obzira na postojeće teškoće, Boreli radi i ima ugovorene poslove u vrijednosti od oko milion evra.
Podsjećanja radi, Boreli-Borovo je u nekadašnjoj Jugoslaviji bilo zajedničko srpsko-hrvatsko preduzeće. Srpska strana je usvojila Uredbu o zaštiti imovine dijelova preduzeća čije je sjedište na teritoriji bivših republika SFRJ, sa namjerom da se omogući dogovor dvije strane i da se spriječe sudski ali i svi ostali sporovi, ali se problem u međuvremenu nije riješio.
Preduzeće Borovo je do sada prodalo 31 lokal ukupne površine 4.752 kvadrata, čija se vrijednost procjenjuje na oko 9,1 milion evra. Kupci lokala su uglavnom iz Srbije, a prijavljivali su se na oglase koji su objavljivani u Hrvatskoj.
Borovo iz Vukovara je početkom juna objavilo javni poziv o prodaji 86 prodavnica i objavljivanjem oglasa značajno je otežan dogovor o podjeli imovine preduzeća prema vladinoj Uredbi o zaštiti imovine dijelova preduzeća čije je sjedište na teritoriji bivših republika SFRJ.
Prema toj Uredbi, predstavnici preduzeća su međusobno trebali da postignu dogovor do kraja juna, odnosno nakon isteka šest mjeseci od stupanja na snagu vladine Uredbe. Tanjug