SARAJEVO, Institucije na nivou BiH većinom su nezainteresovane za borbu protiv korupcije, a u nekima od njih čak smatraju da nikome ne treba da polažu račune da li su išta uradili kada je riječ o ovom pitanju, piše “Glas Srpske.
Na zahtjev Agencije za prevenciju i koordinaciju borbe protiv korupcije BiH da dostave podatke o preduzetim radnjama na izradi i sprovođenju planova djelovanja protiv korupcije odgovorilo je samo 60 odsto od 81 institucije u BiH.
U Agenciji navode da u Ministarstvu finansija i trezora BiH, Centralnoj banci BiH, Visokom sudskom i tužilačkom savjetu BiH tvrde da se “na njih ovaj zahtjev ne odnosi” i da nisu obavezni da dostave planove borbe protiv korupcije, uz obrazloženje da nisu obuhvaćeni Akcionim planom za provođenje Strategije za borbu protiv korupcije, koji je Savjet ministara BiH donio 2009. godine.
“Spoljnotrgovinska komora BiH je dala obrazloženje da nisu budžetska institucija, te da nemaju obavezu sačinjavanja plana djelovanja protiv korupcije”, rekli su u Agenciji i dodali da će uputiti urgenciju institucijama koje nisu dostavile planove, sa jasno navedenim smjernicama kako taj dokument treba da izgleda.
Predsjedavajuća Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost Parlamenata BiH Dušanka Majkić rekla je da institucije BiH nisu učinile gotovo ništa kada je riječ o borbi protiv korupcije, osim što je formirana Agencija koja je bila uslov za liberalizaciju viznog režima.
“Agencija još nije ni počela sa radom, samo su postavljeni direktor i dva zamjenika. Trebalo je da bude usvojen pravilnik i obezbijeđena budžetska sredstva za njeno funkcionisanje, ali je Savjet ministara to odbio. Agencija treba da sačini pravilnik i sistematizaciju radnih mjesta te da se pristupi racionalnijem razvoju institucije”, istakla je Majkićeva.
Funkcionisanje ove agencije, koja je osnovana 2010. godine, uvršteno je na dnevni red sjednice Predstavničkog doma Parlamenta BiH, koja je zakazana za 10. maj.