BANJALUKA, Banjalučki „Bonel” najavio da će tužiti Vladu RS jer ne čini ništa da zaustavi hrvatsku kompaniju „Borovo”, koja prodaje njihove poslovne prostore po Srpskoj. Hrvati su već prodali lokale u Bijeljini, Doboju i Brčkom vrijedne nekoliko miliona KM.
Banjalučki „Bonel”, najveći domaći trgovački lanac za prodaju obuće, traži od Vlade RS da spriječi prodaju njihovih poslovnih prostora ili da im, u suprotnom, plati milionsku odštetu na ime pričinjene štete!
„Bonel” je, tvrde za Press RS iz ove kompanije, suočen sa pokušajima vukovarskog „Borova”, u čijem su sastavu poslovali prije rata, da rasproda njihove poslovne prostore u RS. Hrvatska firma je već uspjela da proda tri prodavnice milionske vrijednosti u Bijeljini, Doboju i Brčkom, a u narednih nekoliko dana slična sudbina bi mogla da zadesi i prostor u centru Teslića. Da stvar bude još interesantnija, „Borovo” je lokale prodao kupcima iz RS.
Direktor „Bonela” Slavko Amidžić strahuje da se „Borovo” neće zaustaviti na ovim pokušajima. Oni će, smatra Amidžić, pokušati da iskoriste nerješene imovinske odnose između BiH i Hrvatske i rasprodaju svu nekadašnju imovinu. Prvi čovjek „Bonela” kaže da od Vlade RS i nadležnih institucija očekuje da se aktivno uključe u parnice koje se vode pred više sudova u RS, ali i da pokrenu proceduru za poništenje kupoprodajnih ugovora koje je pravilo „Borovo”, jer su nezakoniti.
Vlada ne smije da ćuti
– Ako Vlada ostane nijema i mi ostanemo bez svoje imovine, tražićemo odštetu od Vlade RS. Država mora da zaštiti svoj kapital, jer u „Bonelu” posjeduje 10 odsto kapitala preko Fonda PIO i Fonda restitucije. Ako „Borovo” nastavi da rasprodaje naše lokale, velika šteta biće nanijeta ne samo „Bonelu”, nego i RS, jer će akcionari biti primorani da tuže RS zbog toga što ne mogu da upravljaju imovinom koja im je prodata – ističe Amidžić.
On dodaje da su Ministarstvo finansija i druga nadležna tijela u Vladi upoznali sa mogućom tužbom, ako im ne pomognu da ponište presude na osnovu kojih su ostali bez poslovnih prostora.
U Privrednoj komori RS ističu da slučaj „Bonel” nije usamljen i da je više preduzeća koja su prije rata poslovala u okviru bivših državnih kompanija čije je sjedište bilo u Hrvatskoj suočeno sa sličnim parnicama u kojima se osporava njihovo vlasništvo nad imovinom. Riječ je o imovini koja je u međuvremenu privatizovana tako da bi svi sadašnji vlasnici mogli da tuže RS ako ostanu bez imovine koju im je država prodala. Na njihov zahtjev, u Vladu je ovih dana, kako saznajemo, upućen prijedlog zakona o stopiranju svih tužbi i postupaka u sudovima, sve dok BiH i Hrvatska ne potpišu međudržavni ugovor kojim bi se regulisalo pitanje vlasništva nad spornom imovinom.
Složen problem
Iz Vlade RS kažu za naš list da se prijedlog zakona koji je uputila Privredna komora analizira i da će brzo odlučiti da li će ga prihvatiti i uputiti u parlamentarnu proceduru. Pomoćnik ministra pravde RS i član delegacije BiH za pregovore sa Hrvatskom o rješavanju imovinskih sporova Dragan Spasojević napominje da bi poslije višegodišnje pauze razgovori BiH i Hrvatske trebalo da uslijede već ovog ljeta.
– Vlada RS bi uskoro trebalo da da mišljenje o prečišćenom tekstu ugovora o imovini, koji će vlasti BiH predložiti Hrvatskoj. Poslije toga uslijediće i direktni pregovori između dvije strane. Sada je najbitnije da se usaglase stavovi unutar zemlje i da nam se ne dogodi blokada kao 2005, kada je proces zaustavljen zato što je Sarajevo pokušalo da progura rješenja koja ne odgovaraju interesima RS – kaže Spasojević.
Naš sagovornik dodaje da je Vlada RS potpuno svjesna problema koje ima „Bonel” i da zna da slične probleme imaju i druge kompanije.
– U svakom slučaju, zalagaćemo se za rješenja propisana Sporazumom o sukcesiji bivše SFRJ. Taj sporazum predviđa da se ovaj problem ne može riješiti, sve dok se ne potpišu međudržavni ugovori između zainteresovanih zemalja – ističe Spasojević. Press
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Sve je to je vec dogovoreno, krajinapetrol se vraca INI, bonel Borovu, i mnoge druge firme koje su nekada bile podruznice. Mozda je tako i bolje, jer nase upravljanje se pokazalo kao kriminalno. Pogledajte samo domaca preduzeca cajavec, jelsingrad, univerzal, bosna, blik, fruktona, levita, i hiljade drugih sve je propalo. Moj otac je radio u fruktoni, koja je prije i tokom rata radila siroku paletu proizvoda, vocnih negaziranih sokova, licencu za punjenje proizvoda pepsi i co. su imali i u najtazim ratnim uslovima. Sistematsko unistavanje firme je pocelo krajem devedesetih 98, 99 pa do sada. Nazalost uopste nisam patriota po pitanju naseg upravljanja i rukovodjenja reursima i ekonomijom ma nek prica ko sta hoce ali je to cinjenica. Mi treba samo da radimo ono sto nam stranci dozvole i striktno pod njihovim nadzorom.