BANJALUKA, Dug zdravstvenih ustanova u Republici Srpskoj za doprinose za penzijsko-invalidsko osiguranje na kraju prvog polugodišta iznosi 32.2 miliona KM, a najveća dugovanja imaju bolnice, među kojima su i one koje godinama ne plaćaju doprinose.
Najveći dug za neuplaćene doprinose ima Klinički centar Banjaluka – 8,9 miliona maraka. Na drugom mjestu po visini dugovanja je bolnica Kasindo u Istočnom Sarajevu sa 4,3 miliona, a slijede bolnice u Foči sa 3,5 miliona i Doboju sa 2,1 milion KM. Veliki dug ima i bolnica u Prijedoru, od koje Fond PIO RS za neuplaćene doprinose potražuje 1,9 miliona maraka.
U Fondu PIO ističu da je problem to što pojedine bolnice već godinama ne uplaćuju doprinose.
– Pojedine bolnice ne plaćaju doprinose za PIO još od marta 2011, a neke od avgusta 2012. godine – naglasili su u Fondu PIO.
U Kliničkom centru Banjaluka rekli su da rukovodstvo ove ustanove u saradnji sa Ministarstvom zdravlja i socijalne zaštite, Ministarstvom finansija i Fondom zdravstvenog osiguranja RS kontinuirano radi na prevazilaženju problema u vezi sa uplatom dospjelih, a neuplaćenih poreza i doprinosa.
– Rukovodstvo Kliničkog centra Banjaluka donijelo je takođe odluku kojom u internom postupku, od tekućih sredstava, a u dogovoru sa Fondom PIO obezbjeđuje pojedinačne uplate prijavljenih, a neizmirenih obaveza za radnike koji su u ovom trenutku stekli uslove za odlazak u penziju – istakli su u Kliničkom centru Banjaluka.
Direktor bolnice Kasindo Slavko Ždrale rekao je da sprovođenjem raznih mjera i racionalizacijom poslovanja nastoji da poboljša teško finansijsko stanje u kojem se ta ustanova nalazi.
– Nadamo se da ćemo u sklopu tih mjera u idućem periodu moći da riješimo i probleme u vezi sa dugovanjima za doprinose, ali za sada ne znamo još na koji način ćemo to učiniti – istakao je Ždrale i dodao da u ovoj ustanovi pokušavaju da održe normalan rad kako bi pružili najbolje usluge svojim pacijentima.
Iako glavnina duga za doprinose u zdravstvenom sektoru otpada na bolnice, značajna dugovanja imaju i domovi zdravlja. Najveći dug po tom osnovu ima Dom zdravlja Banjaluka, od kojeg Fond PIO potražuje 1,3 miliona maraka. Dom zdravlja Trebinje za doprinose duguje 894.000, a ista ustanova u Modriči dužna je 794.000 maraka.
Dom zdravlja u Bileći dužan je 405.000 maraka, u Gacku 314.000, Novom Gradu 201.000, Šekovićima 156.000, Bratuncu 142.000, a u Srebrenici 117.000 KM.
Portparol Doma zdravlja Banjaluka Dušica Stanković rekla je da ova ustanova zbog najvećeg broja radnika među domovima zdravlja ima i najveći dug za doprinose, ali da je on u odnosu na dužinu dugovanja najmanji.
– Naši doprinosi nisu uplaćeni za treći, četvrti, peti i šesti mjesec – kazala je Stankovićeva.
Prema riječima predsjednika Sindikata zdravstva i socijalne zaštite RS Milenka Granulića, zdravstvene ustanove trenutno za doprinose za zdravstvo i PIO duguju više od 61 milion maraka.
– Zbog ogromnih dugova čak 85 odsto medicinskih radnika ne može da ovjeri knjižice. Rukovodstva mnogih zdravstvenih ustanova pravila su propuste u radu zbog kojih su i nastala milionska dugovanja. Zbog toga se mora ispitati njihova odgovornost – naglasio je Granulić.
Ustanova Iznos duga (milioni KM):
KC Banjaluka 8,9
Bolnica Kasindo 4,3
Bolnica Foča 3,5
Bolnica Doboj 2,1
Bolnica Prijedor 1,9
Domovi zdravlja sa najvećim dugom:
Ustanova Iznos duga Period dugovanja
Banjaluka 1,3 miliona šest mjeseci
Trebinje 894.000 19 mjeseci
Modriča 794.000 19 mjeseci
Bileća 405.000 20 mjeseci
Gacko 314.000 16 mjeseci
Novi Grad 201.000 20 mjeseci
Šekovići 156.000 15 mjeseci
Bratunac 142.000 sedam mjeseci
Srebrenica 117.000 11 mjeseci
(Glas Srpske)
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
samo primajte pravnike, ekonomiste i cistacice imate bespotrebnog nemedecinskog kadra u bolnicama koliko i medecinskog. jos malo svaki drugi radnik ce nam bit pravnik ili ekonomista koji ce nesto ekonomisat po budjetu.