BANJALUKA, Privrednici u Republici Srpskoj 2009. godinu ocjenjuje kao veoma tešku, sa slabim ostvarenim poslovnim rezultatima, a prve naznake oporavka od ekonomske krize očekuju sredinom ove godine.
U Privrednoj komori RS kažu da se kriza posebno negativno odrazila na prerađivačku, i metalsku industriju, koja se suočila sa padom tražnje i narudžbi iz inostranstva.
– Pad kupovne moći i potrošnje u 2009. godini, naročito je došao do izražaja u građevinarstvu i to sektoru stanogradnje – ističu u Komori.
Predsjednik Unije udruženja poslodavaca RS i direktor preduzeća “Rankom inženjering” iz Bijeljine Ranko Milić kaže da je 2009. godina za građevinski sektor bila jedna od najtežih.
– Preduzeća su prošle godine bila suočena sa drastičnim padom poslovnih aktivnosti, što se odrazilo i na smanjenje prihoda i broja radnika – rekao je Milić i dodao da bi se za ovu godinu trebao napraviti sveobuhvatan program podrške preduzećima.
– Ključ oporavka preduzeća iz oblasti građevinarstva, u ovoj godini treba da bude zadržavanje poslovnih aktivnosti na “nultoj” stopi rasta, odnosno da se spriječi dalje nazadovanje, s obzirom na to da je nerealno očekivati veći napredak u 2010. godini – naglasio je Milić.
Predsjednik Udruženja poslodavaca trgovine, turizma i ugostiteljstva RS Zdravko Ostojić kaže da se kriza u ovoj oblasti još uvijek produbljuje.
– Očekuje se da bi poslovanje preduzeća iz ovog sektora trebalo biti nešto bolje tek u drugoj polovini godine. Prihodi u trgovini i turizmu zavise od raspoložive količine novca u zemlji, tako da će se negativni efekti iz prošle, sigurno osjetiti i u prvoj polovini ove godine – dodao je Ostojić.
Direktor preduzeća “Obuća” iz Zvornika Vladimir Mijatović u 2010. očekuje zadržavanje nivoa proizvodnje iz prošle godine, kao i nastavak podrške Vlade RS kroz subvencije.
Direktor montažerskog preduzeća “IMOSS-TRADE” iz Banje Luke Mladen Petrović kaže da je za ovo preduzeće prošla godina bila uspješna, prije svega, zahvaljujući dozvoli za rad u Njemačkoj.
Statistika
U Privrednoj komori RS kažu da je najveći rast u 2009. godini ostvaren u prerađivačkoj industriji, i to u proizvodnji duvanskih proizvoda od 12,4 odsto. Oblast proizvodnje i snabdijevanja električnom energijom, gasom, parom i toplom vodom bilježi rast od devet odsto, dok je rast u proizvodnji prehrambenih proizvoda i pića iznosio 1,4 odsto. Najveći pad proizvodnje zabilježen je u metalskoj industriji, a na drugom mjestu po smanjenju obima proizvodnje je sektor drvoprerade.Glas Srpske