BEOGRAD, Ministar spoljnih poslova Mongolije Luvsanvandan Bold pozvao je danas srpske privrednike da investiraju i posluju u toj zemlji, koja je, kako je istakao, zemlja u usponu, sa ekonomskim rastom oko 20 odsto godišnje.
On je istakao, na sastanku sa srpskim privrednicima u Privrednoj komori Srbije (PKS), da je Mongolija bogata prirodnim resursima, plodnim tlom, mladom i obrazovanom radnom snagom.
Ovo je dobro vrijeme da se unaprijedi i uspostavi privredna saradnja Srbije i Mongolije i da se pokrenu investicije, rekao je Bold, dodajući da su vlasti u Ulan Batoru usvojile novi Zakon o investicijama koji pruža sigurnost i stabilnost investitorima.
Podsjećajuću da su 80-tih i 90-tih godina prošlog vijeka mnoge građevinske kompanije iz Srbije i Jugoslavije učestvovale u izgradnji infrastrukture i fabrika u Mongoliji, Bold je kao da je, međutim, u protekle 22 godine samo jedna kompanija iz Srbije investirala u tu zemlju.
Mongolija je među 10 najbogatijih zemalja u svijetu po prirodnim resursima, raspolaže velikim rezervama rude bakra, uglja, zlata. Nalazi se između dva velika tržišta južnog Sibira i sjeverne Kine, što otvara velike izvozne mogućnosti za kompanije koje posluju na mongolskom tržištu.
Potpredsjednik PKS, Zdravko Jelušić, izrazio je očekivanje da će Srbiju uskoro posjetiti i privredna delegacija iz Mongolije i da će privrednici u direktnim, bilateralnim kontaktima moći da razmotre mogućnosti privredne saradnje.
Sekretar Odbora PKS za ekonomske odnose sa inostranstvom, Dragana Muždalo, kazala je da Srbija i Mongolija mogu razvijati privrednu saradnju u sektorima rudarstva, poljoprivrede i prehrambene industrije, IT infrastrukture i tekstila.
Ona je predstavila srpsku ekonomiju i upoznala predstavnike državne delegacije Mongolije sa radom PKS, istakavši da bi bilo dobro da se potpiše Sporazum o saradnji sa Privrednom komorom Mongolije što bi dalo podsticaj privrednoj saradnji.
Privredna saradnja i robna razmjena Srbije i Mongolije za sada je vrlo skromna, za sedam mjeseci 2013. dostigla je svega 627.000 dolara sa suficitom na srpskoj strani. Tanjug