NIKŠIĆ, Iako Župa nikšićka leži na milionskim ali neiskorišćenim rezervama “crvenog zlata”, firma “Boksiti” sa 315 zaposlenih, koliko ih je ostalo od nekadašnjih 1.200, i dalje grca u problemima.
I od ovog malog broja ljudi što je ostalo, svega ih je 20 odsto zaposleno. Nema plata, regresa i drugih naknada, pa se nervoza opet useljava u ovaj kolektiv. Hoće li crnogorska Vlada podržati stav inženjera i sindikata u ovoj firmi, kojom gazduje ruska “Centralnoevropska aluminijumska kompanija” (CEAC) i oživjeti pogon “Glinice” od čijeg rada zavisi život “Boksita”?
– Sve ostalo vodi ka ambisu iz kog nema povratka – kaže, za “Novosti”, Ilija Miljanić, predsjednik Udruženja inženjera rudnika. – Svi dosadašnji ugovori su pogaženi, i mnogi aneksi koji su dugo skrivani od javnosti. Sudbina preduzeća zavisi od Vlade, u čijem vlasništvu je više od 30 odsto kapitala, ali nikako da se povuku pravi potezi koji bi firmu vratili na stare staze uspjeha. Zašto država ćuti pred otvorenim propadanjem kompanije koja je mnogima bila uzor? Zbog čega OTP banka odlaže rate dugovanja Kombinatu aluminijuma, ako se zna da samo jedna iznosi oko 700.000 evra.
Da bi “Boksiti” mogli da rade, pokazuju i stručne analize inženjera koje govore o milionskim ležištima najkvalitetnije rude u okolini Nikšića.
– Rezerve samo u dvije jame premašuju deset miliona tona, a posljednja istraživanja pokazuju i nove milione “crvenog zlata”. Dokazano je da je u njoj učešće silicijum-oksida najviše do četiri odsto, aluminijum-oksida oko 60 procenata, što sve zajedno čini rudu najboljom u Evropi – naglašava Miljanić. – Ako se znaju ovi podaci, onda se svaki normalan čovjek s pravom pita šta čekaju država i vlasnici. Perspektiva je izvjesna, ali za koga, za koliko radnika i za koje. Plašimo se da će stići “njet” za domaći kadar.
Naš sagovornik iznosi računicu po kojoj bi “Boksiti” mogli da vrlo brzo stanu na noge, samo kada bi se domaćinski poslovalo.
– Sa cijenom aluminijuma od oko 3.000 dolara po toni, prevozom do Podgorice novom prugom i dogovorenim partnerstvom Vlade i poslodavca, niko ne bi mogao da bude konkurentan proizvodnji glinice u Podgorici. Na potezu je izvršna vlast. Kalkulacija nema. Sve je ovo čista računica.
“Biočki stan” ide pod zakup?
Jama “Biočki stan”, kako “Novosti” nezvanično saznaju, mogla bi uskoro da bude otvorena. Priča se da je vlasnik riješio da jamu izda pod zakup, kao i da za ovu ponudu već ima zainteresovanih domaćih kompanija. Proizvodnju rude ruski gazda je stopirao decembra 2008. godine, jer je to bilo ekonomski neisplativo. Svojevremeno je i bivši ministar Branko Vujović govorio da jama neće biti eksploatisana do kraja 2012. godine, ali ukoliko se kapaciteti rudnika budu značajnije koristili, onda bi funkcionisanje “Biočkog stana” bilo neophodno. Novosti