SARAJEVO, Predsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je da je metalska industrija jedna od najvažnijih grana privrede BiH koja ima potencijal, samim tim što se 30 odsto ukupnog izvoza odnosi na metalski sektor, a pokrivenost uvoza izvozom je 67 odsto.
Na konferenciji “Istraživanje i razvoj u metalskoj industriji CEFTA zemalja”, koja se održava u Sarajevu, Bojić je naveo da se problemi u ovom sektoru najviše pojavljuju zbog konkurentnosti, te istakao da su proizvodi iz azijskih zemalja kvalitetni.
Prema njegovim riječima, BiH bi trebalo da na evropsko tržište izvozi proizvod čiji će stepen obrade biti daleko veći nego što je sada, što bi, prema njegovom mišljenju, firmama donijelo i veći profit.
“Nadam se da će danas biti predstavljena rješenja koja će doprinijeti boljem poslovanju, efikasnosti, a sve sa ciljem opstanka ovog sektora koji je “pritisnut sa svih strana”, naglasio je Bojić.
On je podsjetio da je BiH u bivšoj Jugoslaviji bila poznata po metalskom sektoru, ne samo u tadašnjim republikama članicama, već u cijelom svijetu, te dodao da ova grana privrede danas zapošljava 35.000 radnika, što nije mnogo u odnosu na kapacitete i moguće iskorake.
“Konferencija će sigurno pomoći BiH, kao i svim zemljama Cefte, da pronađu nove vrijednosti, trendove i načine kako uspješnije poslovati i biti konkurentan i razvijati svoje poslovanje, koristiti domaće proizvode, odnosno potencijale BiH, odnosno svake zemlje Cefte”, kaže Bojić.
Profesor na Mašinskom fakultetu u Sarajevu Ahmet Čekić smatra da BiH malo ulaže u metalski sektor, te da bi morala da nađe način da se formiraju fondovi iz kojih bi se finansirala istraživanja u vezi sa ovom granom industrije.
“BiH bi ipak trebalo da nađe mogućnosti i snage da se napravi detaljna strategija razvoja metalskog sektora u BiH”, istakao je Čekić na konferenciji koju je organizovala Spoljnotrgovinska komora.
Predstavnik Privredne komore Srbije Nenad Dragović saglasio se da se problemi u metalskoj industriji odnose na konkurentnost ove grane privrede, te dodao da zemlja iz koje dolazi pokušava da prevaziđe taj problem tako što se vodi računa da radnici u ovom sektoru više ne rade za najnižu platu.
“Strani proizvođači koji dolaze da ulažu u Srbiju, to ne čine isključivo zbog jeftine radne snage, već zbog toga što mogu da dobiju kvalitet i garanciju”, rekao je Dragović.
On kaže da je 1,9 miliona ljudi zaposleno u metalskom i elektro sektoru Srbije, od čega 560.000 u industriji.
Kada je riječ o izvozu u prvih devet mjeseci ove, u odnosu na isti period prošle godine, Srbija je prema njegovim riječima u usponu, a u odnosu na BiH, izvoz je jednak uvozu.
Govoreći o istraživanjima u metalskom sektoru, Dragović je dodao da je neophodno okrenuti se novim tehnologijama koje se koriste u svijetu. Srna