SARAJEVO, Spoljnotrgovinska komora /STK/ BiH zaprimila je u ovoj godini pet prijava u vezi sa necarinskim barijerama u Cefta regionu i njih je sve manje, izjavio je danas u Sarajevu predsjednik STK Bruno Bojić.
Bojić je rekao da je to pokazatelj da je mnogo urađeno na tom polju, te dodao da je najviše necarinskih barijera bilo sa Srbijom i Albanijom.
“Kada je riječ o necarinskim barijerama, privrednici iz BiH se obraćaju Komori, koja prijave hitno prosljeđuje nadležnom ministarstvu određene države i samim tim eliminiše određeni problem”, rekao je Bojić novinarima prije okruglog stola o temi “Necarinske barijere u poljoprivredno-prehrambenom sektoru u Cefta regionu”.
Prema njegovim riječima, problem je što pojedinici na graničnim prelazima ne poštuju potpisane sporazume i legislativu.
On je izrazio nadu da će današnji okrugli sto doprinijeti da se te necarinske, odnosno administrativne barijere, u vezi sa nepriznavanjem sertifikata ili uzimanjem velikog broja uzoraka na graničnim prelazima, što prije otklone.
Bojić je podsjetio da su nadležni iz BiH i Srbije prije tri godine potpisali sporazume o uklanjanju necarinskih barijera, priznavanju laboratorijskih sertifikata i svih drugih dokumenata koje prate određenu robu.
Sekretar Udruženja za poljoprivredu, prehrambenu i duvansku industriju i vodoprivredu Privredne komore Srbije Nenad Budimić rekao je da je Cefta sporazum “veliki trening” za sve zemlje buduće članice EU i koje teže jedinstvenom ekonomskom tržištu Unije.
Prema njegovim riječima, necarinskih barijera uvijek ima, nekad veće, a nekad manje, ali je dosta urađeno da bude omogućen transport robe, što i jeste cilj.
“Često privrednici primjenjuju neke vanzakonske ili podzakonske mjere kako bi zaštitili svoje proizvode, ali zato smo mi iz Komore tu, koji to sve dobro pratimo i reagujemo, prvenstveno kod naših privrednika, kako bismo omogućili normalnu spoljnotrgovinsku razmjenu, a koja je izuzetno dobra sa BiH”, rekao je Budimić.
On je naglasio da se necrinske barijere obično pojavljuju kada se primjenjuje nova regulativa, koja treba da bude harmonizovana sa EU, navodeći primjer pravilnika o deklarisanju i označavanju proizvoda.
Privrednici iz BiH koji se bave prehrambenom proizvodnjom istakli su da su necarinske barijere najizraženije sa Srbijom, te izrazili nadu da će ti problemi biti riješeni u najskorije vrijeme. Srna