SUBOTICA, Vlada Srbije novim zakonskim rješenjima na izmjene i dopune Zakona o poljoprivrednom zemljištu želi da uvede red u zemljišnu politiku i to je kompromis svih zainteresovanih poljoprivrednika, izjavila je juče ministarka poljoprivrede i zaštite životne sredine Srbije Snežana Bogosavljević Bošković.
Ona je dodala da je Ministarstvo spremno da prihvati svaki amandman koji bude u duhu poboljšanja kvaliteta predloženih izmjena Zakona.
“Vlada Srbije i Ministarstvo poljoprivrede i zaštite životne sredine su odlučni da se uspostavi red u zemljišnoj politici. Mi želimo da zemljište koje je državna svojina i koje je dobro svih građana bude iskorišćeno u skladu sa interesima građana, a prije svega sa interesima poljoprivrednika”, ocijenila je ona u Subotici.
Prema njenim riječima, gotovo 330.000 hektara zemljišta ne uđe u godišnje programe lokalnih samouprava za izdavanje u zakup, a od onoga što uđe u zakup, oko 240.000 hektara ne bude izlicitirano.
“Dolazimo do nevjerovatnih podataka da se skoro 600.000 hektara državnog poljoprivrednog zemljišta ne koristi ili se koristi na nedozvoljen način. Ako imamo u vidu da je prosječna cijena zakupa 189 evra po hektaru, lako je zaključiti da država gubi preko 110 miliona evra godišnje po ovom osnovu, a prije svega poljoprivreda Srbije”, rekla je ona.
Ministarstvo, tvrdi Bogosavljević Bošković, to želi da promijeni predloženim izmjenama i dopunama Zakona o poljoprivrednom zemljištu.
“Nećemo dozvoliti da se državni resurs koristi na neodgovoran način, da od njega imaju koristi pojedinci, pojedine lokalne samouprave i pojedinci koji su navikli da iz godine u godinu samo oni, iz samo njima znanih razloga, imaju privileguju da ga koriste”, rekla je Bošković.
Zbog toga je predložen zakon u čijoj pripremi su, kako je rekla, saslušani prijedlozi i sugestije poljoprivrednika i njihovih udruženja.
Ministarka je ocijenila da su u pripremi toga zakona bili, kako je ukazala, kao nikada ranije, uključeni svi zainteresovani koji su imali priliku da kažu svoje mišljenje.
“Sve što je moglo da bude usvojeno, a da ne bude stajanje na stranu jedne grane poljoprivrede smo i usvojili. Željeli smo da napravimo kompromis i između ratara i stočara i između poljoprivrednika centralne Srbije i Vojvodine, između malh i između velikih”, dodala je ona.
Ministarka kaže da će posljednju riječ o zakonu dati poslanici Skupštine Srbije, a da očekuje “konstruktivnu raspravu”.
“Sve što se bude podnijelo u vidu amanadmana, a što bude moguće, mi ćemo svakako biti spremni da usvojimo – ono što bude u skladu i u duhu poboljšanja kvaliteta predloženog zakona”, rekla je Bogosavljević Bošković. Tanjug