BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić izjavio je danas u Banjaluci da se radi na rješavanju postojećih finansijskih problema u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj, koje trenutno duguju oko 100 miliona KM zbog neuplaćenih poreza i doprinosa.
“Uspjeli smo isplatiti plate u zdravstvenim ustanovama i sačuvati postojeći broj zaposlenih. Iznalazimo način da prevaziđemo probleme i to ćemo raditi i u narednom periodu”, rekao je Bogdanić novinarima nakon sastanka sa direktorima bolnica u Republici Srpskoj.
On je istakao da rukovodioci zdravstevnih ustanova moraju da vode računa o izmirenju svih obaveza.
Bogdanić je napomenuo da je na sastanku bilo riječi i o zbrinjavanju pacijenata sa akutnim infarktom miokarda.
“U posljednjih mjesec dana u Univerzitetskoj bolnici – Kliničkom centru Banjaluka kardiolozi na najsavremeniji način uspješno rješavaju probleme akutnog infarkta miokarda”, dodao je Bogdanić, naglasivši da će kardiohirugija biti razvijana u Banjaluci, ali da je trenutni problem nedostatak kadrova.
Šef odjeljenja interventne kardiologije Univerzitetske bolnice – Kliničkog centra Banjaluka Saša Lončar naglasio je da u okviru ove zdravstvene ustanove mogu da budu zbrinuti pacijenti iz Republike Srpske sa akutnim infarktom miokarda.
“Formirana su četiri tima koja će zbrinjavati ove pacijente, što je novina u zdravstvenom sektoru“, rekao je Lončar, napomenuvši da pacijenti sa akutnim infarktom miokarda više neće morati da se liječe izvan Srpske.
Koordinator za vazdušni transport povrijeđenih i oboljelih Nikola Bojić naveo je da će teško oboljeli pacijenti iz čitave Republike Srpske helokopterima biti transportovani u Univerzitetsku bolnicu – Klinički centar Banjaluka.
“Kod intervencija je neophodan `zlatni standard`, odnosno prvih tri do šest časova nakon infarkta miokarda i zbog toga je upotreba helikoptera neophodna”, kaže Bojić. Srna