BANJALUKA, Ministar zdravlja i socijalne zaštite Republike Srpske Dragan Bogdanić izjavio je da je Vlada u proteklom periodu uložila oko dva miliona KM u Dom zdravlja Bijeljina kroz rekonstrukciju ambulanti porodične medicine i opremanje.
“Opredjeljenje Vlade, resornog ministarstva i Fonda zdravstvenog osiguranja Srpske je da u ovom momentu svoj fokus stavljamo na osiguranika i očuvanje zdravlja stanovništva”, istakao je Bogdanić u Narodnoj skupštini Republike Srpske tokom rasprave o Prijedlogu ekonomske politike Republike Srpske za 2015. godinu.
On je napomenuo da će resorno ministarstvo sa svoje strane učiniti sve da doznačena sredstva budu dovoljna za prevenciju, liječenje i očuvanje zdravlja stanovništva.
“Imamo namjeru da u narednom periodu uvedemo potpunu odgovornost svih učesnika za stanje u zdravstvenom sistemu. Ovdje neće biti ni maćehinskog, ni materinskog odnosa prema bilo kojoj zdravstvenoj ustanovi i bilo kojoj bolnici”, poručio je Bogdanić.
Poslanik SDS-a Zlatko Maksimović ocijenio je da se zdravstvo Republike Srpske nalazi u teškom stanju i velikim finansijskim problemima, ali da uprkos tome ne vidi da se planira više sredstava za zdravstvo.
Maksimović je pozdravio nastavak rekonstrukcije i opremanje Univerzitetske bolnice – Klinički centar Banjaluka, izgradnju bolnice u Doboju, Istočnom Sarajevu, Zvorniku, Pijedoru i Trebinju, ali je istakao da se postavlja pitanje od kuda novac za ove namjene.
On je naveo da, ukoliko su ta sredstva predviđena iz kreditnih zaduživanja, treba pronaći druge načine za ulaganje u zdravstvo.
Poslanik SNSD-a Siniša Maksimović rekao je da su Vlada i resorno ministarstvo učinili mnogo napora da se pojedini problemi u zdravstvu riješe, te da su neka rješenja sadržana u dokumentu Ekonomska politika za 2015. godinu.
Maksimović je napomenuo da se struktura troškova zdravstvenih ustanova na primarnom i sekundarnom nivou, kao što su bolnice, mnogo razlikuju.
Poslanik DNS-a Duško Ivić najavio je da će DNS podržati dokument Ekonomska politika za 2015. godinu, jer su njeni ciljevi realni i ostvarivi.
“Ekonomska politika omogućava ekonomsku stabilnost Republike Srpske”, istakao je Ivić.
Poslanik SDS-a Stevo Joksimović smatra da reforma tržišta rada i zapošljavanja zaslužuje više pažnje nego što je to dato u Ekonomskoj politici za narednu godinu.
On je rekao da je u ovom dokumentu potrebno jasno definisati način zapošljavanja u realnom sektoru, način rješavanja hiperprodukcije kadrova iz društvenih nauka, uvođenja instituta bruto plate…
Marinko Božović iz SDS-a smatra da aktuelna Vlada nije u stanju da Srpsku sa predloženom Ekonomskom politikom povede na pravi put, jer se, kako je naveo, samo deklarativno zalaže za neka pitanja i nema saglasnosti ekonomske politike sa budžetom.
Poslanik SNSD-a Milan Kovač ocijenio je da nema rješenja ekonomske krize bez povećanja PDV-a, dodajući da se to mora uraditi na nivou BiH. “Bez povećanja PDV-a nema rješenja problema i smanjenja opterećenja stopa poreza i doprinosa”, istakao je Kovač.
On je dodao da se moraju stimulisati poslodavci da prijave radnike, te da javne investicije moraju biti nastavljene, jer se mnogi ljudi zapošljavaju na bazi tih ulaganja. Srna