BANJALUKA, Vlasti RS trebalo bi da razmisle o uvođenju poreza na bogate i vraćanju neoporezivog dijela dohotka, čime bi se doprinijelo pravednijoj raspodjeli, jer oni koji više zarađuju treba da podnesu veći teret krize, smatraju ekonomski analitičari.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Istočnom Sarajevu Aleksandar Stojanović istakao je da skoro sve zemlje u regionu imaju progresivne stope poreza na dohodak.
– Mi imamo niske stope poreza na dohodak i one su proporcionalne u odnosu na visinu dohotka. Hrvatska, Slovenija i cijela zapadna Evropa imaju izuzetno progresivne poreske razrede i to definitivno treba pozdraviti sa aspekta pravednosti oporezivanja dohotka i sa aspekta povećanja budžetskih prihoda, jer tu ima prostora da se zahvati više – rekao je Stojanović i dodao da prihodi od indirektnih poreza padaju i da se oni moraju nadomjestiti.
Ekonomski analitičar Zoran Pavlović je rekao da su progresivne stope kod oporezivanja dohodaka i ukupnih prihoda građana svuda u svijetu doprinijele da se opterećenje pravično raspodijeli između onih sa najnižim i najvišim primanjima. On je istakao da uvođenje progresivnih stopa poreza na dohodak ima smisla ukoliko bi se vratio neoporezivi dio dohotka.
– Svaka politika aktivnih mjera zapošljavanja propagira da se rasterete najsiromašniji, a opterete oni koji imaju najviše lične dohotke. Uvoditi samo progresivnu stopu bez oslobađanja onih koji su najsiromašniji, ne bi bilo popularno rješenje – naglasio je Pavlović.
On je kazao da treba napraviti razliku između malih i velikih ličnih dohodaka, ali isto tako treba biti i oprezan u tome.
– Mislim da treba uvesti kategoriju neoporezivog dijela ličnog dohotka, jer kod nas, posebno u proizvodnji, radnici često imaju vrlo niska primanja i još ako su oporezovana, biće za toliko umanjena od strane poslodavca. Što se tiče onih koji imaju najveća primanja, treba razmišljati o povećanju stope poreza – rekao je Pavlović.
Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac je rekao da bi bilo dobro rješenje da oni koji imaju više novca plaćaju veći porez na dohodak.
– Možda bi najbolje rješenje bilo vraćanje neoporezivog dijela dohotka i uvođenje još jedne više stope, da bi se neutralisao gubitak po osnovu uvođenja neoporezive stope na najniže plate – kazao je Grabovac.
Prema njegovim riječima, potrebno je detaljno analizirati kakve bi to efekte imalo i koliki iznosi bi se oporezivali sa većom stopom.
– Teško je u ovom momentu reći kolike plate bi se mogle oporezivati sa višom stopom. Možda bi se primanja koja su veća od dvije prosječne plate u RS mogla oporezovati nekom višom stopom. Mi smo i zagovarali takav način oporezivanja, jer tada ne bi bili opterećeni radnici u proizvodnim djelatnostima, iz prostog razloga što su prosječne plate u tim oblastima manje čak i od prosječnih, a daleko manje od onih u finansijskom sektoru i javnoj upravi – kazao je Grabovac.
Ministar finansija RS Zoran Tegeltija nedavno je izjavio da Srpska razmišlja o uvođenju progresivne stope poreza, koja podrazumijeva veće oporezivanje bogatih.
Primanja
Najveće primanje u RS u septembru prošle godine imao je jedan zaposleni u oblasti trgovine na veliko i malo, koji je zaradio 28.687 maraka, odnosno više od 35 prosječnih plata u Srpskoj, dok je najveće primanje u 2011. godini imao zaposleni u mikrokreditnoj organizaciji, koji je za mjesec zaradio 220.249 KM. Glas Srpske