SOLUN, Reformski prioriteti grčke vlade, predvođene Sirizom, jesu: pravedni porezi, borba protiv korupcije, efikasniji državni aparat i poreski sistem koji će natjerati bogate da plaćaju obaveze.
Na “nezavisnom poreskom spisku” biće brodovlasnici, crkvena imovina, vlasnici luksuzne robe.
Biće uveden red u rad “of šor” kompanija i banke koje su štitile oligarhiju – više od 250 milijardi evra izneseno je iz zemlje u godinama krize.
Ciprasova vlada izborila se da u naredna četiri mjeseca sama izabere reforme u zamjenu za finansijsku pomoć EU.
Nije slučajno što je vlada tokom pregovora sa EU pristala na produženje zajma. Kada se banke ponovo otvore poslije praznika, mogle bi da se suoče sa nelikvidnošću.
Samo dva dana pred odlučujući sastanak Evrogrupe sa privatnih računa povučeno je milijardu evra, a u protekla dva mjeseca, ukupno, više od 12 milijardi.
Od decembra, kada je postalo jasno da će Siriza pobijediti, podignuto je čak 20 milijardi evra!
Ciprasova vlada je svjesna da treba vratiti povjerenje građana i u naredna četiri mjeseca usporenijim tempom ispunjavati obećanja data Grcima, koji su masovno izašli na ulice, ali ovaj put da pruže podršku vlastima.
Inspekcija Evropske komisije, Evropske centralne banke i MMF-a, koja se više ne zove “trojka”, čeka spisak reformi.
Ukoliko Atina želi olakšice, treba da, poslije aprila, započne pregovore o novim uslovima otplate duga da bi dobila zaostalu ratu od 7,2 milijardi evra.
Uslov je da prioriteti za koje se odluči Grčka vlada ne narušavaju finansijsku stabilnost i ne izazivaju nove troškove.
Sporazumom sa Evrogrupom o četveromjesečnom produžavanju programa finansiranja koji vlada u Atini smatra novom, važnom stranicom za Grčku, otvoren je put za drugačiji nivo razgovora i odnosa sa evropskim povjeriocima. Srna