VAŠINGTON – Privatni bankari, kompanije za upravljanje porodičnim bogatstvom i grupe za upravljanje imovinom tvrde da se povećava broj onih koji žele da otvore bankovne i investicione račune u Švajcarskoj, posebno onih koji to mogu uraditi u skladu s američkim poreskim propisima.
Neimenovani menadžer za upravljanje bogatstvom, koji ima klijente u inostranstvu, izjavio je da trenutno pomaže jednoj bogatoj američkoj porodici da premjesti između pet miliona dolara i 10 miliona dolara u Švajcarsku.
Osnovni razlog za to jeste taj što je Švajcarska finansijski centar, čak i nakon što je njena neutralnost postala razlog žestoke političke debate nakon početka ruske agresije na Ukrajinu. Dakle, ova država je i dalje vodeća u svijetu za prekogranično upravljanje bogatstvom.
Među onima koji se time bave je Pjer Gabris (Pierre Gabris), osnivač kompanije Alpen Partners. Prema njegovim riječima, vidio je mnogo Amerikanaca koji su razmatrali gdje da premjeste svoje bogatstvo. Naglasio je da su među tim Amerikancima ljudi različitog porijekla, kao npr. iz Izraela ili Indije.
Kao razlog za to je istakao ono što se događa u posljednjih nekoliko mjeseci, od izbora Donalda Trampa za predsjednika Sjedinjenih Američkih Država. Naime, uvjerava da su mnogi, u strahu od onoga što radi Tramp, odlučili novac da premjeste iz SAD u Švajcarsku. Napomenuo je da otvaranjem računa u ovoj zemlji smanjuju rizik po lične finansije.
Amerikanci i ne mogu baš jednostavno da otvore račune u jednoj od švajcarskih banaka, a jedan od razloga za to jeste što strane banke moraju da prijave vlasnike računa iz SAD-a. No, u tome im mogu pomoći švajcarski upravitelji bogatstvom koji su registrovani u SAD-u.
Jedan neimenovani menadžer za upravljanje bogatstvom, registrovan u SAD-u, pak tvrdi da u posljednje vrijeme i nije značajno povećan broj Amerikanaca koji žele da polože novac u jednoj od švajcarskih banaka.
No, ono što se promijenilo u posljednjih nekoliko godina jeste da se švajcarske finansijske institucije lakše snalaze u podršci američkim klijentima, i to nakon što su se bavile poreskim pitanjima koje su švajcarske banke koštale milijarde dolara kazni.
Američka vlast je od 2008. godine kažnjavala švajcarske banke koje su pomogle Amerikancima da izbjegnu plaćanje poreza, koristeći pravilo o bankarskoj tajni. Švajcarske banke su se 2013. povećanjem transparentnosti prilagodile američkim poreskim pravilima. To znači da od tada dijele informacije o vlasnicima računa iz SAD, što se smatra prekretnicom za pojedine švajcarske banke, piše Fajnenšl Tajms.