LONDON, Globalno bogatstvo povećano je za 66 odsto, ali je bogatstvo po glavi stanovnika u zemljama sa visokim prihodima 52 puta veće nego u zemljama sa niskim prihodima.
U izvještaju Svjetske banke “Promjene bogatstva nacija 2018” navodi se da je smanjenje bogatstva po stanovniku zabilježeno u nekoliko velikih zemalja sa niskim prihodima, u nekim bliskoistočnim zemljama bogatim ugljom, te nekoliko zemalja OECD-a sa visokim prihodima pogođenim finansijskom krizom 2009. godine.
Promjena bogatstva između 1995. i 2014. bila je prilično raznolika, pri čemu su neke zemlje pokazale veliki napredak, dok su druge “izgubile tlo pod nogama” nakon finansijske krize.
U Grčkoj, Portugaliji i Španiji bogatstvo je smanjeno poslije finansijske krize u 2010. godini, zatim usred rasta spoljnog duga tih zemalja, te stagnacije ljudskog kapitala.
Evropske zemlje u 2014. godini držale su 83 odsto regionalnog bogatstva – NJemačka 19 odsto, Francuska 14 odsto, Velika Britanija 13 odsto, Ruska Federacija devet odsto, dok je osam odsto bilo u rukama istočnoevropskih i srednjoazijskih zemalja.
Stanovnici Norveške, Švajcarske i Luksemburga bili su najbogatiji.
S druge strane, znatan broj istočnoevropskih i zemalja srednje Azije, njih 13, imalo je bogatstvo ispod 100.000 dolara po osobi. Srna