BEOGRAD, Od januara iduće godine cijela Srbija plaćaće porez na imovinu jer će svi vlasnici biti u evidenciji, a oni koji imaju vile – plaćaće najviše.
Država neće praštati do 70 odsto vrijednosti nekretnine, kako je to trenutno, pa su mnogi koji imaju basnoslovno bogatstvo plaćali više nego smešan porez. Blic piše da je, na primjer, kvadrat stana po kome se obračunavala poreska osnovica u centralnoj beogradskoj opštini Vračar računat na oko 80 hiljada dinara. U „realnom životu“, on se prodaje i po 2.500 evra.
„Do sada je podnošenje poreske prijave bilo dobrovoljno, a oni koji je nisu dostavljali nisu ni snosili sankcije. Uz to, često bi bila prijavljena kuća od 100 kvadrata, a u međuvremenu podignuta još tri sprata koja nisu prijavljena. Svi će biti popisani, a ko to ne učini Poreska uprava će dobiti ovlašćenja da sama odredi poresku osnovicu”, kaže izvor iz Radne grupe.
Poreska osnovica biće veća zbog toga što će se sada plaćati i porez na korišćenje gradskog građevinskog zemljišta i na parcele manje od 10 ari. A zna se da osam ari na Vračaru može da ide do dva miliona evra.
Takođe, svi koji imaju dotrajale kućerke na atraktivnim lokacijama državi će plaćati porez na osnovu stepena moguće izgrađenosti. Tako je svuda u svijetu. „Sve će to uticati na tržišnu vrijednost od koje se počinje u obračunu. Naime, poreska osnovica biće računata na osnovu površine imovine, zone, stepena dozvoljene izgrađenosti i komunalne opremljenosti”, objašnjava sagovornik Blica.
Konačno, ono što je na domaćem terenu bilo pre svega nepravedno, a potom i mimo prakse razvijenog sveta, jesu takozvani poreski krediti, odnosno mogućnost umanjena poreske osnovice po osnovu članova domaćinstva. Sada je to do 70 odsto od procenjene tržišne vrednosti pa oni koji, na primer, imaju vilu od milion evra, na osnovu života u nekretnini od države dobijaju oprost čak 700.000 evra. Naime, porez im se računa na svega 300.000 evra.
To je u domaćem zakonu najveća nelogičnost koja bi trebalo da bude ispravljena tako što će poreski kredit biti u apsolutnom iznosu od 30.000 evra. Kako valja i dolikuje, onaj koji ima imovinu vrednu 70.000 evra dobiće značajno oslobođenje od 30.000 i platiće mnogo manje, dok će vlasnik vile platiti porez na 970.000 evra.
Tu nije kraj smanjivanju poreske osnovice bez ikakve selekcije. Ona se smanjivala i na osnovu godina starosti nekretnine po svaku godinu za 1,5 odsto, a maksimalno do 70 odsto. Novim zakonom prilikom amortizacije uzeće se u obzir i zona.
Plaćanje na rate
Sagovornik Blica iz radne grupe kaže da će najsiromašniji građani biti zaštićeni velikog „poskupljenja“ tako što je predviđeno da poreska obaveza ne može dogodine biti više nego duplo veća. To znači da oni koji su do sada plaćali 1.000 dinara, a novim rešenjem im je zaračunat porez od 12.000, u narednoj godini će platiti 2.000, a 2011. godine 4.000 dinara. Već naredne 8.000 i tako redom. Zato, najverovatnije neće biti oslobođenja koje sada važi za smanjivanje poreske obaveze i do 75 odsto za starije od 65 godina koji žive sami u stanu manjem od 65 kvadrata. Blic