BANJALUKA, Iako su dosad Makedonija, Crna Gora i Hrvatska u CEFTA okvirima u više navrata uvodile sezonske mjere zaštite svoje proizvodnje, BiH za više od sedam godina svog članstva u ovoj trgovinskoj zajednici, a na veliko ogorčenje domaćih voćara i povrtlara, nije posegnula za zaštitnim mjerama.
Najjednostavnije govoreći, pravila CEFTA dozvoljavaju da, ukoliko bilo koja od zemalja članica bilježi suficit u nekom sektoru proizvodnje, može u jeku realizacije proizvodnje uvesti takse ili prelevmane na uvoz ili ga u potpunosti blokirati na period od čak 100 dana.
Posljednji primjer makedonske sezonske blokade uvoza pšenice i brašna iz Srbije izazivao je burne reakcije domaćih proizvođača voća i povrća, koji ističu da BiH mora preduzeti slične sezonske mjere zaštite domaće jabuke, šljive, paprike, paradajza, luka i cvekle i to u periodima nakon zrenja.
Voćari i povrtlari iz RS ističu da BiH, prema 23. članu CEFTA, ima pravo i da bez prethodnog dokazivanja ostvarenog viška proizvoda može na tri mjeseca blokirati uvoz iz neke od članica CEFTA, a da tu mogućnost BiH nikada nije iskoristila.
Dragoja Dojčinović, predsjednik Udruženja voćara RS, rekao je da proizvođači iz ove oblasti već duže vrijeme insistiraju na tome da se zaštiti rod jabuke u periodu od 1. septembra do kraja godine.
“Jabuka je jedina voćka koju proizvedemo 20 odsto više u odnosu na stvarne tržišne potrebe BiH. Upravo zbog toga već duže vremena insistiramo na uvođenju periodične zaštita njene proizvodnje, kako bismo je rasprodali po dobrim cijenama. Ostale vrste voća i nemamo u dovoljnim količinama”, rekao je Dojčinović.
On je istakao da je ova odluka na Ministarstvu spoljne trgovine BiH i dodao da bi političari iz RS trebalo da izvrše veći pritisak na zajedničke organe kako bi ovakve mjere bile uvedene.
Dojčinović ističe da je, pored mjera zabrane uvoza u sezoni najvećeg otkupa jabuke, takođe CEFTA sporazumom dozvoljeno i uvođenje prelevmana, te posebnih taksi u vrijeme sezone.
Stav o preduzimanju zaštite domaće proizvodnje u vidu uvođenja sezonskih mjera zabrane sa voćarima dijele i uzgajivači povrća u RS.
Rade Jovićević, potpredsjednik Udruženja proizvođača povrća RS, istakao je kako su povrtlari proteklih godina predlagali Ministarstvu spoljne trgovine BiH da mjere sezonske zaštite povrća budu uvedene, ali da oni za to nikada nisu pokazali dovoljno sluha.
“Zaštita domaće proizvodnje u jednom određenom vremenskom periodu je naš posljednji stub odbrane, jer u trenutnim uslovima s malim podsticajima teško možemo biti konkurentni. Kada iskoristimo ovo pravo, svoje poslovanje bismo mogli završavati u plusu”, istakao je Jovićević.
On je rekao da su povrtlari tražili da paprika i paradajz budu zaštićeni određen vremenski period nakon sredine avgusta, dok su za mrkvu, luk i cveklu tražili da budu zaštićeni nakon faze zrenja.
Nemanja Vasić, potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH i vlasnik prnjavorske mesne industrije “Trivas”, ocijenio je da u BiH, kada su pitanju određene sorte voća i povrća, postoji potreba uvođenja zaštite.
“Primjera radi, Makedonci redovno nakon perioda zrenja njihovog povrća uvode mjere zaštite uvoza dok ne rasprodaju i konzervišu svoje količine, dok je prošle godine uvoz ogromnih količina njihovog paradajza izazvao veliki bijes hercegovačkih proizvođača, koji su tada demonstrativno pobacali velike količine svog paradajza”, rekao je Vasić.
On je naveo da su dosad svoje grožđe u sezoni nakon berbe štitili i Hrvati i Crnogorci.
Sa druge strane, Dragiša Mekić, pomoćnik ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, tvrdi da nije jednostavno bez posljedica uvesti mjere zaštite.
On je kazao da se sporni član 23. ne može tumačiti na način kako to govore poljoprivrednici, dodajući da postupak dokazivanja za uvođenje zaštite proizvodnje može potrajati i do godinu dana.
“O tome šta su Makedonci sada napravili tek će se izjasniti Savjet CEFTA naredne sedmice”, kazao je Mekić napominjući da ishitreni potezi izazivaju i kontramjere sa druge strane, što je Srbija i učinila prema Makedoniji, uvodeći zabranu uvoza njihovog paradajza. Nezavisne novine