BANJALUKA, Agencija za bankarstvo RS blokirala je sve račune najvećih dužnika bijeljinske Bobar banke koji joj duguju 39,4 miliona maraka.
Direktor Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac rekla je da su blokirani najveći dužnici čiji je dug dospio na naplatu i da će tako ostati dok njihova dugovanja ne budu naplaćena.
– To znači da oni trenutno ne mogu da posluju, jer su im blokirani računi u svim bankama – kazala je Injac.
Na listi preduzeća kojima su blokirani računi najveći dospjeli dug prema Bobar banci, u kojoj je u utorak pokrenuta likvidacija, ima Fabrika cijevi “Unis” iz Dervente čiji dug iznosi 6,05 miliona maraka. Među prvih pet su i “ZD.I produkt” iz Širokog Brijega sa 5,37 miliona, “Bobar autosemberija” iz Bijeljine sa 4,65 miliona, “Ozrenturist” sa 4,31 milion i “Ranči” iz Gradiške koji duguje 2,6 miliona KM. Među blokiranima je i nekoliko firmi koje posluju u sastavu “Bobar grupe”, čiji je član bila i Bobar banka, a to su “Bobar autosemberija”, “Elvako”, BMD, “Univerzal” i sama “Bobar grupa”.
Vršilac dužnosti direktora “Elvaka” Milenko Božić rekao je da je situacija složena jer njihovo poslovanje opterećuju dešavanja u vezi sa Bobar bankom, odnosno poslovi sa povezanim licima unutar “Bobar grupe”.
– Mi smo bili upućeni jedni na druge kroz garancije, hipoteke i korišćenje zajedničkih resursa. To je veliki problem, ne samo za nas nego za cijelu grupaciju koja broji oko 1.200 zaposlenih. Imamo ugovorenih poslova za iduću godinu i sigurne partnere u inostranstvu, ali je sad sve dovedeno u pitanje – kazao je Božić i dodao da radnicima plata kasni osam dana, ali da su oni stupili u štrajk više zbog toga što se plaše za opstanak firme.
Predsjednik Štrajkačkog odbora u “Elvaku” Miloš Pekić rekao je da je razlog štrajka blokada računa firme koja zapošljava 155 radnika.
Vlasnik preduzeća “Agro-BN” iz Bijeljine Mihajlo Vidić, kojem su takođe blokirani računi, kaže da je u ovoj firmi proizvodnja stala još prošle godine zbog nemogućnosti registracije preparata koje su proizvodili i da pokušavaju da nađu strateškog partnera koji bi obezbijedio obrtna sredstva za nastavak proizvodnje.
– Imali smo dogovor sa Bobar bankom za izmirenje obaveza i mi ne bježimo od njih – kazao je Vidić.
Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjaluci Goran Radivojac kaže da bi blokada računa mogla da ima kontraefekat jer bi u slučaju da potraje 90 dana blokirane firme mogle da završe u stečaju.
– Zbunjen sam potezima Agencije za bankarstvo RS. Opšte mišljenje u javnosti je da su malo zakasnili sa reakcijom u Bobar banci, a sad mi se čini da pretjerano reaguju, jer ne znam šta ćemo dobiti ako blokadom upropastimo sva ta preduzeća. To je nerazumno jer bi moglo da dođe u pitanje još nekoliko hiljada radnih mjesta u tim preduzećima – rekao je Radivojac.
Agencija za bankarstvo RS oduzela je u utorak dozvolu za rad Bobar banci i pokrenula postupak njene likvidacije, čime je stavljena tačka na pokušaje da bude spasena. Likvidacijom banke bez posla će ostati 206 radnika, a njena imovina biće ponuđena na prodaju. Agencija je podnijela izvještaj Okružnom tužilaštvu u Bijeljini nakon što je njen interventni tim konstatovao da se ne podudaraju podaci iz evidencije banke sa stvarnim stanjem. Depoziti čiji iznos ne prelazi 50.000 KM su osigurani kod Agencije za osiguranje depozita BiH i biće isplaćeni u punom iznosu, dok će polozi veći od te sume biti isplaćivani iz likvidacione mase srazmjerno naplati potraživanja. Ukupni depoziti u Bobar banci iznose 250 miliona KM.
Na štednju u kojoj pojedinačni iznosi ne prelaze 50.000 maraka odnosi se oko 86 miliona i ta suma biće isplaćena u cijelosti. Glas Srpske