GORAŽDE, Radnici Fabrike mašina iz Novog Goražda najavili su za danas nastavak protesta i to s radikalnijim mjerama.
Podržala ih je i Opštinska boračka organizacija koja je za danas najavila miting podrške. Nakon mitinga u 11 časova najavljena je i polučasovna obustava saobraćaja na magistralnom putu prema Goraždu, odnosno Sarajevu i Višegradu.
– Članovi Boračke organizacije Novo Goražde počinju s danonoćnom blokadom Fabrike mašina koja će trajati sve dok se nadležne institucije aktivnije ne uključe u rješavanje ovog štrajka – najavio je predsjednik Opštinske boračke organizacije Novo Goražde, Željko Đerić.
Borci Novog Goražda insistiraju da na zakazani miting obavezno dođe ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske, Boško Tomić, i predsjednik Saveza sindikata Republike Srpske, Ranka Mišić.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS, Boško Tomić, međutim, kaže da je problem nezadovoljnih radnika iz Novog Goražda u nadležnosti Ministarstva privrede RS.
– Ipak, budući da među radnicima ima demobilisanih borca RS, kontaktiraću Opštinsku boračku organizaciju u Novom Goraždu i informisati se o dešavanjima. Zbog ranije preuzetih obaveza neću otići na lice mjesta – rekao je ministar Tomić, i podvukao da obustava saobraćaja ni u kojem slučaju ne traba da bude način za ostvarivanje radničkih prava.
Predsjednica Saveza sindikata RS, Ranka Mišić, ističe da sindikat pomno prati dešavanja u Fabrici mašina i najavljuje tužbu protiv direktora fabrike, Branka Dobrnjca, zato što krši zakon, šikanira radnike i sindikalce.
– Inspektori su bili u fabrici i otkrili svašta. Ne samo da se krše radnička prava, nego ni mašine nisu nabavljene po propisima, nisu licencirane, a uslovi rada su nepodnošljivi. Ali, gazda je tek sada poludio i poručuje radnicima: vidite šta ste mi uradili, navukli ste mi inspekciju na vrat. Međutim, neće nas uplašiti. Mi ćemo nastaviti da zastupamo interese naših članova – kaže Mišićeva.
Radnici Fabrike mašina štrajkuju u radničkoj menzi od 10. januara, a od 22. januara, kada je otišao u Gradišku po pare za razliku dvije plate, vlasnik i direktor fabrike, Branko Dobrnjac, štrajkačima i novinarima je nedostupan.