POŽEGA, Nezadovoljni hrvatski poljoprivrednici blokirali su sa oko 70 traktora raskrsnicu u Ferovcu u Požeško-slavonskoj županiji, kao i ceste na dva mjesta u Varaždinskoj županiji, a popodne kreću blokade u Bjelovarskoj, rekao je predsjednik koordinacije udruženja seljaka Slavonije i Baranje Dragutin Dukić.
”Svakim satom sve nas je više, a vrhunac očekujem u srijedu, kada će blokadama biti obuhvaćena svaka županija u Hrvatskoj”, rekao je Dukić za hrvatske medije.
Nakon što su seljaci počeli blokirati puteve, ministar poljoprivrede Petar Čobanković, koji je ranije rekao da vjeruje da do današnjeg protesta neće doći, nazvao je Dukića i zatražio hitan sastanak.
“Čobanković je nazvao i dogovorili smo sastanak s njim sutra u 18.00 časova. Bez obzira na sastanak, protesti će trajati dok se ne prihvate naši uslovi. Smatramo da je postupak ove vlade vrlo neozbiljan kada su se tek sada javili i to na ovakav način. Dok nismo izašli na ulice, nisu nas htjeli ni primiti”, rekao je Dukić.
On je naglasio da poljoprivrednici samo traže ono što im prema zakonu pripada. “Ne zanima nas nikakva politika, ne tražimo nikakve povlastice ni nešto neubičajeno. Samo ono što nam i pripada po zakonu. Od naših zahtjeva ne odustajemo!”, rekao je Dukić, dodajući da imaju podršku niza sindikata, ratnih veterana, a protestu će se pridružiti i ribari.
Dukić je naglasio da seljaci žele da se poštuju zakoni da hrvatski građani mogu normalno kupovati proizvode hrvatskih seljaka. ”Našoj zemlji, osim zakona koji se ne poštuju, nedostaje i strategija za poljoprivredu. Sve je ovo neozbiljno od sadašnje Vlade”, zaključio je Dukić.
Oko 11.00 časova u Ferovcu kraj Kutjeva počeo je protest u okviru kojeg oko 70 traktora blokira raskrsnicu puteva koji vode prema Našicama, Slavonskom Brodu i Požegi. Iza podneva najavljeno je još više učesnika protesta kako bi mogao biti blokiran državni put Požega – Našice.
Protestu se i u Varaždinu, gdje je iza 11.00 časova dvadesetak traktora blokiralo državnu cestu kraj mjesta Poljanec, a promet iz Ludbrega prema Varaždinu odvija se zaobilaznim pravcima. Od sutra se protesti očekuju i u Vukovarsko-srijemskoj županiji te u Osječko-baranjskoj.
Zahtjevi seljaka su isplata poticaja u stopostotnom iznosu, legalizaciju poljoprivrednih objekata, smanjenje cijene zakupa poljoprivrednog zemljišta, isplatu kapitalnih ulaganja iz 2008. i 2009. godine te da komercijalne banke smanje kamatne stope na kredite kao i donošenje strategije poljoprivredne proizvodnje.