SARAJEVO, Katastrofalne posljedice prijete ukoliko se nastavi blokada računa “Željeznica FBiH” (ŽFBiH), koje se, osim sa finansijskom dubiozom, bore već s malim brojem putnika, zapuštenom infrastrukturom, nasumičnim ulaganjima i drugim problemima.
Iz Uprave ŽFBiH tvrde da blokada računa može dovesti u pitanje ne samo opstanak kompanije već i do kolapsa privrede i svih privrednih subjekata naslonjenih na ŽFBiH.
“Ukoliko se blokada računa nastavi, ŽFBiH neće biti u mogućnosti ispunjavati dospjele obaveze, kako prema svojim uposlenicima, tako i prema dobavljačima, bankama, poslovnim partnerima i drugim željezničkim upravama”, kažu iz Uprave.
Njima je od 15. januara Poreska uprava FBiH blokirala račune zbog duga koji iznosi više od 183 miliona KM.
“Pomenuta dugovanja odnose se na neizmirene obaveze ŽFBiH po osnovu doprinosa za PIO/MIO, doprinosa za osiguranje od nezaposlenosti, za zdravstveno osiguranje, za Fond solidarnosti zdravstva, druge poreze, kamate i troškove prinudne naplate za period od 2001. do 2014. godine”, kaže Senka Račić, načelnica Službe za odnose s javnošću ŽFBiH.
Ističe da je većina ovih dugovanja nastala zbog nesprovođenja Zakona o finansijskoj konsolidaciji ŽFBiH, prema kojem je Vlada FBiH preuzela na sebe obaveze uplate ovih doprinosa, zdravstvenog, socijalnog i penzionog osiguranja za period 1. januara 2008. do 31. decembra 2012. godine.
Ukoliko Poreska uprava FBiH ne izvrši hitnu deblokadu računa, ŽFBiH će ostati bez osnovnih energenata, prvenstveno bez električne energije, nafte i naftnih derivata, što će dovesti do potpune obustave saobraćaja.
Iz Uprave tvrde da, ukoliko dođe do obustave saobraćaja, dnevni gubici ŽFBiH se procjenjuju na 300.000 KM po danu. Obustava željezničkog saobraćaja izazvala bi lančani negativni efekat na sve partnere koji posluju sa ŽFBiH.
“Podsjećamo da ŽFBiH neće biti u mogućnosti izmirivati obaveze po sindiciranom kreditu u iznosu od 1.100.000 KM mjesečno, po kojem je Vlada FBiH dala garanciju na budžet FBiH, te ukoliko bi banke izvršile naplatu mjenica iz budžeta FBiH dodatno bi se ugrozila finansijska stabilnost budžeta FBiH”, saopšteno je iz Uprave ŽFBiH.
Iz Vlade FBiH su kazali da je resornom ministarstvu i Upravi “Željeznica FBiH” dat rok od 30 dana da pripreme materijal kako bi se održala tematska sjednica o problemu u ovoj kompaniji.
Iz Sindikata “Željeznica FBiH” navode da je ova situacija posebno teška za radnike, ali da oni neće pribjeći štrajku.
ŽFBiH su prevezle u 2014. godini 357.404 putnika, što je za 13,99 odsto manje u odnosu na 2013, a za 23,9 odsto manje u odnosu na plan 2014. Nezavisne novine