SUBOTICA, Samo tokom januara, 225 preduzeća na sjeveru Bačke i u Potisju otišlo je u automatski stečaj, jer su im računi više od dvije godine bili u blokadi, saopšteno je krajem prošle nedjelje na sjednici Upravnog odbora Regionalne komore Subotica.
Praksu automatskih stečajeva Privredni sud u Subotici počeo je da primjenjuje prošle godine, kada je po zakonu to slijedilo firmama koje su u blokadi tri godine, te su tokom 2010. urađena 384 takva postupka. Kako od početka ove godine novom pravilu podliježu i oni čiji su računi dvije godine neprekidno zamrznuti, ne čudi što je već prvih mjeseci zakatančen tako veliki broj preduzeća.
– To je odraz opšte nelikvidnosti koje vlada u privredi, a kako se iduće godine taj rok opet skraćuje, odnosno, u automatski stečaj odlaze oni koji su bili u blokadi samo godinu dana, strahujemo da će taj broj biti mnogo veći – smatra Ištvan Erdelji, sekretar RPK Subotica.
Među firmama na samom sjeveru Vojvodine, koje već godinama tavore, a od prije mjesec dana su i zvanično u stečaju, su “Topolatrans” iz Bačke Topole, “Polet” iz Novog Kneževca, “Peskara” iz Čoke, “Azotara”, “Solid”, “Koning” iz Subotice…
Preduzeća koja su bila među liderima u regionu, pridružila su se “Fidelinki”, gigantu u žitomlinskoj industriji, ugostiteljskom preduzeću “THU Palić”, kome pripadaju hoteli “Patrija” i “Prezident”, “Vov vinariji” Živojina Đorđevića, kao i osam manjih firmi koje se vezuju za ime kompanije “Si end Si”, vlasnika Vojina Đorđevića.
Cijenu loših privatizacija, nekonkurentnog tržišta, ili drugih razloga, koji se najčešće navode kao uzrok sunovrata, platili su radnici, kojima su poslije decenija rada vraćene radne knjižice. Na evidenciji Nacionalne službe za zapošljavanje na sjeveru Bačke se nalazi više od 17.000 ljudi, a pretpostavlja se da je broj nezaposlenih i tri puta veći. Novosti