RIM, Italijanski premijer Silvio Berluskoni ponovo se zbog skandala nalazi u centru medijske pažnje na Apeninskom poluostrvu, a konačan ishod afere sa njegovim bliskim saradnikom Gvidom Bertolasom mogao bi da utiče i na regionalne izbore koji će se u Italiji održati krajem marta, javile su agencije.
Bertolaso, “desna Berluskonijeva ruka” kako ga opisuju italijanski mediji, prošao je put od heroja do oblaćene ličnosti. Prije samo godinu, Bertolaso je kao šef Službe za civilnu odbranu i zaštitu zadivio svoje sunarodnike brzom reakcijom nadležnih službi poslije zemljotresa u Akvili, a danas ga optužuju za korupciju.
– Samo naprijed, budi miran i nemoj da brineš – utješio je Berluskoni svog prijatelja. Berluskoni je prethodno odbio Bertolasovu ostavku.
Afera u kojoj se pominje ime šefa italijanske Službe za civilnu odbranu i zaštitu vezana je za premještanje samita G8 sa Sardinije u Akvilu, što je predstavljeno kao saosjećanje svjetskih lidera sa područjem pogođenim zemljotresom.
Međutim, baš tada je, očigledno, došlo do mutnih radnji i sumnja se da je Bertolaso, zajedno sa još nekim preduzetnicima i rukovodiocima Službe koju je vodio, učestvovao u primanju i davanju mita.
Kao i uvijek kada se, makar i posredno, pominje italijanski premijer i ovog puta je seks afera neizbježna.
– Nisam umiješan ni u kakve seksualne aktivnosti, već mi je samo pružena terapeutska masaža zbog problema sa leđima – odgovara Bertolaso na tvrdnje tužilaštva da je, u zamjenu za sređivanje poslova oko premještanja Samita G8, Bertolaso dobio seksualne usluge prostitutki u rimskim spa centrima.
Istraga protiv Bertolasa bi mogla da utiče i na regionalne izbore koji su za kraj marta zakazani u Italiji.
Prema posljednjim istraživanjima javnog mnjenja, Berluskonijev rejting je pao, iako je i dalje na visokih 46 odsto onih koji ga podržavaju. Vjeru u opozicionu koaliciju lijevog centra pokazalo je 40 odsto birača, ali se i oni susreću sa problemima.
Berluskonijeva vladajuća koalicija bi, prema mišljenju analitičara, mogla da povrati vlast u pet do sedam regiona, od ukupno 11, koje je do sada držala opozicija.