BEOGRAD, Kako preživeti januar, a ne upasti u vrzino kolo dugovanja? Prošle su neke od velikih slava, gdje smo bili ili domaćini ili gosti, pa doček 2018. pa repriza, za koji dan i Badnji dan i Božić, doček srpske nove godine, i Sveti Jovan, a pred kraj mjeseca i Sveti Sava. Raspust i zimovanje, samo što nisu. Proslaviti dostojno kako i priliči, potrošiti, a ne prezadužiti se, jer sve iovako je preko naših finansijskih mogućnosti, kako? Oprobano ko i do sad – ček na odoženo, kreditne kartice kao rješenje i moto “prostri se koliki ti je guber dugačak”.
Januar, svake godine, isto – potrošačka euforija. Psiholozi takvo ponašanje objašnjavaju prevelikim očekivanjima, a trošenje jedan od izvanrednih načina da se nezadovoljstvo prikrije. Praznici su idealni za to – skupo, raskošno, sjajno, bajno, drugačije nego inače. Opravdanje za nekontrolisano trošenje i lažnu bezbrižnost.
Stručnjaci savjetuju da razvijemo samodisciplinu. Takođe da pametno isplaniramo troškove i prihvatimo realnost, kako nam pozajmice i vraćanje dugova ne bi bili jedino o čemu ćemo razmišljati tokom ove godine.
Ako već morate, pazite KOLIKO se zadužujete
Prvo i osnovno, ako već morate, pazite koliko se zadužujete, jer tih nekoliko dana slavlja, otplaćivaćete mjesecima. Proslave, darivanja, euforija prođu, a suočavanje sa bolnom realnošću sa starim i novim računima je već tu.
Kupovina na odloženo čekovima ili karticama
Ukoliko znate da poslije nećete imati još neke troškove od uobičajenih, kupujte na odloženo i tako rasporedite finansijski teret. Ali time što prolongirate, samo ćete veći iznos podnošljivije raspoređen na rate, u dijelovima mjesečno platiti.
Keš kredit, samo ako baš mora
Možda najmanje racionalan, ali ipak značajan način da dođete do potrebne gotovine, jesu keš krediti. Oni su iako među najskupljima i dalje popularan vid zaduživanja u Srbiji. Raspitajte se kod više banaka o uslovima i izaberite ponudu koja je za vas najpovoljnija. Najkonforniji način da se zadužite, ali i najskuplji je dozvoljeni minus po tekućem računu.
I za kraj neki praktični savjeti…
Pošto ste se istrošili, pokušajte gdje god možete da uštedite. Načina ima više. Ako ste kupovali i poručivali gotovu hranu na poslu, mijenjajte navike, počnite da od kuće donosite pripremljen obrok. Dnevno možete da uštedite od 200 do 400 dinara. Pokušajte da koristite što manje svoj automobil, kako bi uštedeli novac za parkiranje, ali i gorivo. Plaćajte račune na vrijeme…
Ko u januaru to ne uspe, u februaru, će ipak morati da stegne kaiš…
Danijela Nišavić/Blic