BANJA LUKA, Privredni ambijent u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, pored određenih pozitivnih kretanja u 2015. i prošloj godini, ipak pokazuje da je oporavak i dalje krhke prirode i značajno osjetljiv, te nedovoljno podsticajan za investicije i novo zapošljavanje, ukazao je za Fenu portparol Privredne komore RS-a Vladimir Blagojević.
Naglašava da se posljedica neadekvatnog poslovnog ambijenta u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini odnosi na smanjenje konkurentnosti domaće privrede, visok vanjskotrgovinski deficit, opštu nelikvidnost koja prijeti da potpuno onemogući legalno poslovanje, smanjenje stranih investicija i privatnih investicija uopće, te najveću stopu nezaposlenosti u Evropi.
Privrednici su, analizirajući Akcioni plan za realizaciju Ekonomske politike RS-a za 2016. godinu, utvrdili da je u značajnoj mjeri ostao nerealiziran, te da i dalje postoje određeni hronični problemi koji predstavljaju prepreku rastu i razvoju.
Iako se u narednom periodu mogu očekivati intenzivnije aktivnosti vlasti u Bosni i Hercegovini na svim nivoima, uzimajući u obzir da su se obavezale na realizaciju reformskih mjera kroz Reformsku agendu za BiH za period 2015. – 2018. godina, te Pismo namjere BiH vlasti iz juna 2016. godine, Privredna komora Republike Srpske je pripremila prijedlog mjera za poboljšanje uvjeta privređivanja, koje se u većoj mjeri ponavljaju iz prethodnih godina.
Cilj ovih mjera je, kaže, postići veći stepen razvoja, zaposlenosti i konkurentnosti.
Poslovna zajednica u RS-u traži kreiranja uvjeta za određene sistemske reforme u oblasti pružanja podrške privrednim aktivnostima, rasterećenje privrede od brojnih nameta, smanjenje javne potrošnje, povećanje konkurentnosti, daljnje reforme radnog i socijalnog zakonodavstva, smanjenje stepena nelikvidnosti, povećanje zaposlenosti i smanjenje uticaja neformalnog sektora privredne djelatnosti.
-Trebaju nam promjene trenutnog modela rasta kroz ubrzanje socioekonomskih reformi, kao i mjere koje će pospješiti modernizaciju i industrijalizaciju ekonomije u pravcu povećanja zaposlenosti i razvoja privrede, institucionalne transformacije i održivog ekonomskog rasta – istakao je Blagojević.
Prijedlog mjera poslovne zajednice za ekonomske mjere koje bi Vlada RS-a trebala provesti u ovoj godini ima za cilj da se kroz njihovu realizaciju obezbijedi povećanje privrednog rasta više od 10 posto, čime će se pozitivno uticati na privrednu djelatnost i Budžet RS, rekao je za Fenu portparol Privredne komore RS-a.