BEOGRAD, U prvih devet mjeseci ove godine u Srbiji je noćilo ukupno 5.247.186 turista, ili 1,4 odsto više nego u istom periodu lani, navedeno je u novom biltenu Instituta za tržišna istraživanja (IZIT).
To je prvenstveno rezultat osjetnog rasta noćenja stranih gostiju od 9,3 odsto, dok su domaći turisti zabilježili pad broja noćenja od 1,5 odsto.
Ti podaci ukazuju na tri ključne tačke od kojih zavisi turistički promet, ali i dalje perspektive turizma u Srbiji, ocijenio je IZIT.
Prva tačka odnosi se na to da je životni standard stanovništva izuzetno nizak, zbog čega je opao broj noćenja domaćih turista.
Druga tačka ukazuje na visok stepen zavisnosti turističkog prometa od domaćih gostiju, budući da su u strukturi broja noćenja domaći gosti u prvih devet mjeseci ove godine činili čak 71 odsto. Treći element odnosi se na strane turiste i “neiskorišćen rezervoar” podsticanja razvoja turističkih potencijala Srbije preko stranih gostiju.
Kako je naveo IZIT, koliko je srpski turizam još neprepoznatljiv na međunarodnoj turističkoj mapi najbolje pokazuju podaci o porijeklu stranih gostiju koji su noćili u Srbiji.
Veliki dio tih gostiju odnosi se na zemlje bivše Jugoslavije. Tako je iz Bosne i Hercegovine ostvareno 120.468 noćenja, Crne Gore 110.005 Slovenije 88.483, Hrvatske 69.766, dok je iz Makedonije upisano 51.490 noćenja. Pored ovih zemalja, značajan doprinos turističkom prometu Srbije daju još i turisti iz Rusije, Italije i Njemačke.
Zbrajajući te tri zemlje sa zemljama nekadašnje SFRJ, zajedno su učestvovale sa čak 46,3 odsto u ukupnom broju noćenja stranih gostiju u Srbiji u periodu januar – septembar 2013. godine.
Pri tome treba imati u vidu da su velikim dijelom gosti iz Rusije, Italije i Njemačke u Srbiji boravili iz poslovnih razloga, budući da se radi o zemljama koje su prve tri po značaju za srpsku ekomoniju sa stanovišta ukupne spoljnotrgovinske razmjene.
Posmatrano po turističkim destinacijama, dominantna mjesta za noćenja su banjski centri i planine. Tako je u banjama u prvih devet mjeseci ove godine ostvareno oko 1,7 miliona noćenja, a na planinama oko 1,3 miliona, što je zajedno činilo čak 58,1 odsto ukupno registrovanih noćenja u srpskim turističkim mjestima. Tanjug