BEOGRAD, Život na periferiji Beograda može da bude znatno jeftiniji u odnosu na život u centru grada, a ta razlika na godišnjem nivou može da iznosi i do 800 evra.
To sve važi pod uslovom da obe porodice žive u stanovima od oko 60 kvadrata, istog kvaliteta i godine izgradnje (što je bitno zbog poreza na imovinu), kao i da koriste javni prevoz.
Porodica koja živi u centru, u stanu sa centralnim grijanjem, na objedinjene troškove za struju i infostan (što uključuje i grijanje) godišnje u prosjeku potroši oko 120.000 dinara, što je za oko 20.000 dinara više od izdatka porodice sa periferije za iste stavke, samo podjeljene na račune za Infostan i za utrošenu električnu energiju.
Porodica iz centra, naime, tokom cijele godine plaća infostan oko 7.500 dinara mjesečno, plus još i račun za struju koji teško može da bude manji od 2.500 dinara. S druge strane, na periferiji u najvećem broju slučajeva ne postoji sistem daljinskog grijanja, pa su zato i troškovi infostana niži za oko 5.500 dinara.
Zbog toga, međutim, račun za struju tokom zimskih mjeseci može da dostigne čak i 10.000 dinara.
Mnogo veća razlika se, međutim, pravi na porezu na imovinu, s obzirom na to da oni koji žive u centru grada za istu kvadraturu, pod uslovom da je godina gradnje približno ista, mogu da plate i dvostruko veću sumu od njihovih sugrađana s oboda grada.
Računica bi, međutim, mogla da se promjeni ukoliko bi osoba sa periferije dolazila automobilom svaki dan do grada.To bi godišnje troškove podiglo za oko 500 evra, bez plaćanja parkinga.
Sa troškovima parkiranja, bez obezbjeđene mjesečne karte u zoni koja košta 457 dinara, ili bez na neki drugi način obezbjeđenog besplatnog parking mjesta, dolazak u centar automobilom bio bi apsolutno neisplativ, prenose agencije.