BEOGRAD, Dan nakon izjave predsjednika Srbije Borisa Tadića da bi biznismeni trebalo da prebace kompanije iz inostranstva u Srbiju, niko od privrednika se ne oglašava.
Ništa rječitiji nisu ni državni zvaničnici tako da se za sada ne zna da li će i na koji način Tadićeva ideja biti sprovedena u djelo.
Analitičari kažu da Srbija ima pravne mehanizme kojima može da spriječi poslovanje of šor kompanija.
Busali su se u grudi, pozivali na patriotizam i nudili operativnu pomoć u spašavanju propalih državnih preduzeća. A sada – potpuni muk među srpskim tajkunima.
Izgleda kao da su isključili telefone jer većina njih koje je B92 pokušao da pita kako im zvuči ideja predsjednika Srbije o tome da svoje firme iz poreskih rajeva prebace u Srbiju, nisu bili dostupni za komentar. Ništa rječitiji nisu ni državni zvaničnici.
Vladimir Todorić, profesor poslovnog prava na Fakultetu za ekonomiju, finansije i administarciju kaže da Zakon o privrednim društvima iz 2004. spriječava poslovanje of šor kompanija jer propisuje da se porjeklo firme dokazuje po sjedištu, a ne mjestu osnivanja. Međutim, zakon se ne sporovodi.
Pored neplaćanja poreza, kaže Todorić, još jedan presedan je taj i što se domaći tajkuni sa svojim of šor kompanijama tretiraju kao strani investitori pa i po tom osnovu imaju olakšice – oslobađanje poreza na 10 godina ili na primjer lakše dobijanje kredita. To im opet ne smeta da od države pomoć u poslovanju traže i kao domaći privrednici, kao što je to skoro bio slučaj na sastanku sa premijerom i ministarkom finansija.
Poslovanje of šor kompanija srpskih tajkuna zamagljuje i pravu sliku o monopolu na srpskom tržištu. Nadležne insitucije u Srbiji ne mogu da dođu do podataka o stvarnim vlasnicima pa se često dešava da i monopolisti prođu nekažnjeno. B92