BEOGRAD, Najuspješniji srpski privrednici smatraju da je kupovina dva najveća domaća fudbalska kluba dobra investicija i da može da donese profit.
Fudbalski klubovi Crvena zvezda i Partizan svojim budućim vlasnicima donosiće ozbiljan profit i zbog toga su veoma interesantni za kupovinu poslije izglasavanja zakona o sportu, ocjenjuju srpski biznismeni.
Novi Zakon o sportu, koji je nedavno usvojen u Skupštini Srbije, definisao je način privatizacije sportskih klubova, a poslovni ljudi poput Toplice Spasojevića, Dragana Đurića i Zorana Drakulića smatraju da su Zvezda i Partizan veoma primamljive „udavače”.
Novi Zakon o sportu predviđa da privatizaciju sportskog kluba može da pokrene samo nadležno ministarstvo. Eventualni kupac postaje vlasnik kluba i klupskih sportskih objekata, ali zemljište ostaje u vlasništvu države. Takođe, promjena namjene sportskih objekata moguća je samo pod uslovom da nije u pitanju objekat od nacionalnog značaja i uz obavezu da vlasnik kluba napravi sličnu građevinu na nekom drugom mjestu.
Prema riječima biznismena Zorana Drakulića, bivšeg člana Upravnog odbora i predsjednika Skupštine Košarkaškog kuba Crvena zvezda, takvi uslovi su sasvim prihvatljivi.
“Mislim da kupovina Zvezde ili Partizana pod ovakvim uslovima ima smisla i da bi to uz pravilno rukovođenje klubovima i njihovom imovinom predstavljalo isplativo ulaganje. Činjenica da vlasnik kluba ne može da bude vlasnik zemljišta nije toliko bitna. Najvažnije je da može da raspolaže objektima, a dobro je i što postoji promjena namjene objekta kao opcija, naravno u dogovoru sa državom”, ističe Drakulić.
Bivši predsjednik Fudbalskog kluba Crvena zvezda, vlasnik ITM grupe Toplica Spasojević, kaže da je generalno protiv privatizacije klubova. Ipak, on priznaje da bi privatizovani klubovi lakše funkcionisali i da bi vjerovatno donosili profit, što sad nije slučaj.
“Dok sam bio u Zvezdi, smatrao sam da je privatizacija klubova loša ideja. Zvezda i Partizan su ikone srpskog sporta i na neki način kao takvi pripadaju svim građanima. Naš fudbal jeste u lošoj materijalnoj situaciji, ali smatram da treba naći neki drugi model da im se pomogne”, kaže on.
Spasojević objašnjava da “jeste teško finansijski upravljati kada nema kontrole nad vlasništvom i u tom smislu novčano jeste lakše ako je klub u nečijim rukama. Ali u tom slučaju, čim bi klub počeo da donosi profit izgubio bi dušu i to više ne bi bilo to. Ipak, privatizovani klubovi će sasvim sigurno lakše funkcionisati i donosiće zaradu svojim gazdama”.
Zečević: Ne zanima me Zakon o sportu
Dugogodišnji generalni sekretar FK Partizan Žarko Zečević, koji je imao mnogo zamjerki na prvobitni nacrt novog Zakona o sportu, kaže da nije pročitao verziju koja je usvojena u Skupštini niti će to učiniti. Iako su ga mnogi vidjeli kao nekog ko bi u budućnosti mogao da postane vlasnik barem dijela akcija Partizana, Zečević kaže da ga to trenutno ne interesuje i da je koncentrisan na svoj sadašnji posao u Jugorosgasu. “Kad se pojavio nacrt Zakona o sportu, javno sam izrazio neslaganje. Ovu verziju Zakona koja je usvojena nisam ni pročitao, ne znam koji su sve amandmani usvojeni, a koji ne. Ne pada mi na pamet ni da ga pročitam. Sada čitam Zakon o energetici”, rekao je Zečević. Press