UGLJEVIK – Bivši direktor preduzeća “Ruding” iz Ugljevika Ljubo Lazić mora da plati 130.000 maraka odštete Vladi Republike Srpske zbog nezakonite eksploatacije krečnjaka, saznaje portal CAPITAL.
Lazić je na čelu “Rudinga” bio u prvim godinama nakon privatizacije 2001. godine, kada je bez odobrenja i saglasnosti tadašnjeg Ministarstva za privredu, energetiku i razvoj Republike Srpske eksploatisao ovu mineralnu sirovinu.
Zbog toga je presudom Osnovnog suda iz oktobra 2010. godine proglašen krivim i osuđen na novčanu kaznu u iznosu od 4.500 KM, jer je navedenom preduzeću pribavio imovinsku korist u iznosu od 131.244,47 KM.
Međutim, presudom nisu bili zadovoljni u ministarstvu, pa su od Vrhovnog suda RS tražili da im Lazić isplati 131.244,47 KM koliko je njegovo preduzeće steklo mimo zakona, što je sud i uvažio.
Lazić, koji danas radi u Rudniku i termoelektrani Ugljevik uložio je žalbu, ali ga je Ustavni sudu BiH odbio.
Naime, on je smatrao da za štetu treba da odgovara preduzeće, a ne on kao zaposleni zbog čega su sudovi, smatra, trebali u potpunosti odbiti tužbeni zahtjev.
Međutim, prema ocjeni Ustavnog suda, Lazić je sve uradio sa umišljajem, svjesno i sa namjerom, zbog čega on mora da snosi tu štetu.
“Vrhovni sud je dao jasne i precizne razloge za zaključak da je apelant, kao lice koje je namjerno prouzrokovalo predmetnu štetu u smislu Zakona o obligacionim odnosima dužan da tu štetu i nadoknadi”, navodi se u presudi Ustavnog suda BiH.
Lazić za portal CAPITAL kaže da se ne miri sa ovom presudom, te da će se najvjerovatnije žaliti Evropskom sudu za ljudska prava u Strazburu.
“Ta sredstva su ostala u preduzeću, nisam ih ja uzeo sebi zbog čega ne planiram da to platim. Ako treba iću i u Strazbur da bi dokazao da sam u pravu”, poručio je on.
Podsjećamo, preduzeće “Ruding” posluje u sklopu Elektroprivrede Republike Srpske, koja ga je kupila za 12 miliona maraka.
Osnovano je 1979. godine pod imenom “Gramat” i sve do privatizacije je poslovalo u sklopu “Rudnika uglja Ugljevik”, da bi 2001. godine bilo privatizovano.
Do momenta privatizacije firma se uglavnom bavila bušačko-minerskom djelatnošću, geološkim istraživanjima, bušenjem u rudarstvu i građevinarstvu, a nakon privatizacije se počinje baviti proizvodnjom i preradom tehničko-građevinskog kamena i litotamnijskog krečnjaka – krede.
“Ruding” u svom vlasništvu ima dva površinska kopa, i to površinski kop tehničko-građevinskog kamena – krečnjaka „Jablangrad“ i površinski kop litotamnijskog krečnjaka – krede „Vučijak“.
CAPITAL: Dejan Tovilović