BANJALUKA, Vesna Babić, bivša blagajnica Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija RS, optužena za pronevjeru više od 300.000 maraka, pokušaće da se nagodi s banjalučkim Okružnim tužilaštvom i dogovori sporazum o priznanju krivice u narednim danima.
Naime, u banjalučkom Osnovnom sudu u ponedjeljak je trebalo da počne suđenje Babićevoj, čiji slučaj, ali i kasnije bježanje i skrivanje od policije, je obilježio april prošle godine.
Jasminka Jovišević, advokat Babićeve, zamolila je u ponedjeljak sudiju Atka Huseinbašića da odgodi početak suđenja jer će odbrana u narednim danima, kako je pojasnila, ići na nagodbu s banjalučkim tužilaštvom, a sve kako bi Babićeva dogovorila sporazum o priznanju krivice i tako izbjegla sudski proces.
Sudija Huseinbašić je prihvatio molbu advokata i odgodio početak suđenja, ali je ujedno upozorio i banjalučko tužilaštvo i odbranu da dobro vode računa prilikom odmjeravanja zatvorske kazne za Babićevu u budućem sporazumu.
Sudija je podsjetio stranke da pregledaju njegove ranije predmete koji su završavani sporazumima, pa je tako nagovijestio da će prihvatiti sporazum samo ukoliko zatvorska kazna bude adekvatna težini počinjenog krivičnog djela Babićeve.
Isti sudija je, podsjećamo, u novembru 2008. godine presudio i Sanji Gvožđar-Meseldžija, bivšoj blagajnici Rajfajzen banke, koja je zbog pronevjere 1.200.000 maraka novca klijenata osuđena na osam godina i tri mjeseca robije.
Ovu presudu je kasnije potvrdio banjalučki Okružni sud, a Huseinbašić je u obrazloženju presude posebno podvukao činjenicu da je Gvožđar-Meseldžija punih devet mjeseci skidala novac s računa klijenata pomenute banke dok nije došla do željenog iznosa.
Sa druge strane, blagajnica Vesna Babić je u periodu od 17. marta 2008. do 3. aprila 2010. godine u više navrata falsifikovala potpise ovlaštenih osoba na gotovinskim čekovima kako bi sa žiro računa Instituta za ispitivanje materijala i konstrukcija RS Banjaluka podizala novac. Na osnovu falsifikovanih čekova ona je podigla i za sebe prisvojila ukupno 301.936 maraka, za koliko je i oštetila Institut.
Babićeva je uhapšena 22. aprila prošle godine i to nakon višednevnog bježanja i skrivanja od policije. Tokom ovog perioda bježanja, Babićevu je čak i majka putem medija pozivala da se preda, no ona to nije učinila.
Na kraju je uhapšena u kući svojih roditelja u banjalučkom naselju Budžak/Lazarevo.
Prevaru blagajnice otkrio je početkom aprila prošle godine Nedeljko Gajić, direktor Instituta, i to nakon što su radnici saznali da im se već duži period ne uplaćuju doprinosi za penzijsko i zdravstveno osiguranje.
Gajić je o svemu obavijestio policiju, a kako je uočio da se blagajnici izgubio svaki trag policiji je prijavio i njen nestanak. Nezavisne novine
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
Kakva je bila presuda kradljivici Sanji Meseldziji, zna li neko?