BRISEL, Evropa još nema zvaničan stav o tome da li je bitkoin novac, roba ili nešto treće, i to pitanje će rješavati Evropski sud pravde, a za to vrijeme će svaka članica EU voditi svoju politiku u pogledu poreza na dodatu vrijednost (PDV) pri plaćanju bitkoinom.
Ako Sud proglasi bitkoin robom, transakcije između valuta i bitkoina mogle bi da budu predmet PDV propisa.
Švajcarska, koja nije članica EU, još jedna je evropska zemlja koja je zauzela stav da oslobodi bitkoin od PDV-a, čime je stala uz Španiju, Finsku, Belgiju i druge članice Unije koje takođe nemaju PDV pri plaćanju bitkoinom.
Pravno, valuta je izuzeta od švajcarskog PDV-a, i firme za finansijsko savjetovanje se drže stava švajcarske federalne Poreske uprave (FTA), koja bitkoin smatra legalnom i legitimnom valutom, prenosi portal Indikator.
Švajcarska poslovna zajednica uglavnom je prihvatila bitkoin. Mnoge vodeće firme iz sektora digitalne valute izabrale su ovu zemlju kao svoje sjedište, a švajcarski kanton Cug sada se kolokvijalno naziva “kripto dolinom.”
Međutim, još postoji neizvjesnost u pogledu budućnosti bitkoina, koja proizilazi iz ekstremne volatilnosti i njegovog nedefinisanog statusa kao valute ili robe.
Pošto nije potkovan podlogom fizičke robe, kao što je recimo zlato, potencijal bitkoina je slab za status valute, pa neki ekonomisti zagovaraju njegov tretman kao robe.
Bez obzira na svoju imovinsku klasu, više zemalja EU vide u povlašćenom poreskom tretmanu bitkoina način za privlačenje investitora.
Španska, finska, belgijska rješenja prepoznaju bitkoin kao legalan i izuzimaju ga od oporezivanja, ali nisu ga proglasili legitimnom valutom.
Danska ne naplaćuje porez na trgovanje bitkoinom. Holandija još nije donijela formalnu odluku o poreskom tretmanu bitkoina, iako je vodeća u Evropi po broju preduzetnika koji prihvataju kripto valutu kao oblik plaćanja.
Takođe, ostrvo Men (Isle of Man), britanska krunska zemlja, u potpunosti je prihvatila bitkoin pod regulacionom kapom Komisije za finansijske usluge, zajedno sa drugim investicijskim aktivnostima.
Bitkoin je digitalni novac, stvoren i čuvan elektronski, što znači da on nije štampan niti ga bilo koja država ili organizacija kontroliše, a proizvodi se tako što određeni komjuteri, u vlasništvu ljudi koji podržavaju takav sistem plaćanja, rješavaju matematičke probleme.
Bitkoin je prvi primjer takve valute nazvane kriptovaluta (cryptocurrency) i predstavlja početak revolucije digitalnog novca. Tanjug