BEOGRAD, Počela je berba maline u svjetskoj prijestonici „crvenog zlata“, prve gajbice pune junskog roda proizvođači predaju hladnjačarima u Arilju, ali i u okolini Užica, Požege i Ivanjice, a veliki posao biće u punom jeku za desetak dana, kada će u užički kraj stići armija berača iz cijele Srbije.
To je signal svima u malinarskom lancu da se treba boriti za cijenu, a, kao i prethodnih godina, interes seljaka i otkupljivača teško je pomiriti: hladnjačari nude 150 dinara, a poljoprivrednici ne pristaju na manje od 2,20 evra za svaki kilogram maline.
Hladnjačari iz Arilja i Požege dogovorili su se da će proizvođačima ponuditi akontnu cijenu od 150 dinara, za rod koji će organizovano preuzimati na imanjima malinara. Hladnjačari su odlučili da će cijenu eventualno povećavati tokom berbe za šest do sedam dinara. Takođe, boriće se protiv nelegalnih otkupljivača koji otkupom na licu mjesta rod plaćaju gotovim novcem, povećavajući pri tom otkupnu cijenu.
Proizvođače maline je odluka hladnjačara razočarala, kažu, sve opet sluti na proteste i blokade saobraćajnica. Upravni odbor Udruženja proizvođača jagodičastog voća „Vilamet“ iz Arilja, gdje se punih 18 godina okuplja najveći broj malinara, donio je odluku da se prijedlog hladnjačara o otkupnoj cijeni ne prihvati.
– Snijeg, grad, poplave, devastirani zasadi od suša iz ranijih godina, sve će to uticati da maline bude 30 odsto manje. Nadamo se da ćemo da hladnjačarima uspjeti da postignemo dogovor oko cijene, a ako se to ne desi, bićemo prinuđeni da izađemo na proteste – kaže Dragan Bogdanović iz „Vilameta“. – Takođe, odlučeno je da jedan dinar od svakog predatog kilograma bude opredeljen za pomoć ugroženima poslije majskih poplava.
Berba i u Krupnju
Prva veća berba malina počela je i u okolini Krupnja. Otkupna cijena je 250 dinara po kilogramu, a hladnjača u ovom mjestu jedna je od najznačajnijih otkupnih mjesta za sjeverozapad Srbije. Samo prošle godine ovdje je prerađeno više od tri hiljade tona voća.
Malinari traže sastanak sa ministarstvom i hladnjačama
Proizvođači maline okupljeni u Udruženju voćara “Eko-voće” iz Arilja nezadovoljni su otkupnom cijenom na području ove opštine zbog čega će tražiti sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i hladnjačarima, izjavio je juče predsjednik te organizacije Božo Joković.
“Otkup se na terenu kreće oko 150, a pred hladnjačom 157 dinara, dok je recimo u Šapcu i Osečini cifra znatno veća, od 200 do 230 dinara. To je kontraproduktivno za nas, ta nelogičnost se ponavlja već godinama i dogovor ne može biti postignut”, objasnio je Joković.
Pored toga, ističe, dodatnu nevolju predstavlja i to što će ovosezonski rod maline biti znatno umanjen, budući da su snijeg i mraz naneli velika oštećenja ovoj kulturi, potom poplave kao i sušenje izdanaka, usljed čega ima mnogo potpuno uništenih malinjaka.
“Želimo sastanak sa predstavnicima Ministarstva poljoprivrede i hladnjačarima kako bismo prevazišli ovu situaciju, da nam se objasni zašto postoje tolike razlike u cijeni, jer je očigledno na dijelu kršenje logike tržišta”, ocijenio je Joković. Tanjug
1 komentar
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
molim vas ako mozete da me obavestite de ima berba i dali su potrebni beraci i kome da se javim potrban mi je poso