TOKIO – Istorijski rast Bitcoina preko 100.000 dolara (danas je ipak oko 98.200 dolara) došao je nakon značajnih strukturnih promjena na tržištu, potencijalnih regulatornih promjena u SAD-u pod administracijom Donalda Trampa, te institucionalnog prihvatanja koje je podstaknuto uspjehom Bitcoin ETF-ova.
Prema riječima generalnog direktora kompanije Binance Ričarda Tenga, ova prekretnica označava ključni trenutak u Bitcoinovom putu od nišne ili specifične imovine do glavnog finansijskog instrumenta, koja privlači sve više institucionalnih i malih investitora.
“Ovo jača narativ i sentiment koji pozicioniraju kriptovalute kao ključni dio finansijskog ekosistema i podstiču šire usvajanje“, rekao je Teng.
Gotovo 16 godina nakon što je prvi blok izrudaren 2009. godine i dostizanja značajne prekretnice prelaskom praga od 100.000 dolara po novčiću, ovu imovinu postavlja na ukupnu tržišnu kapitalizaciju od 2,1 milijardu dolara.
Time se Bitcoin svrstava, kaže Teng, na vrlo kratku listu od samo sedam imovina ili kompanija koje su premašile tržišnu kapitalizaciju od dvije milijarde dolara. Ostale na toj listi su zlato i tehnološki giganti NVIDIA, Apple, Microsoft, Alphabet (Google) i Amazon.
“Sa razgovorima o američkim strateškim rezervama Bitcoina i sve većim brojem kompanija koje dodaju Bitcoin u svoje korporativne trezore, nalazimo se na pragu istinskog globalnog mainstream usvajanja“, kaže Teng.
On definiše četiri pokretača rasta, a prvi među njima je promjena makroekonomskih uslova.
“Nedavna promjena u makroekonomskim uslovima imala je značajan uticaj na rast Bitcoina. Smanjenje kamatnih stopa od strane Federalnih rezervi nakon dužeg perioda pooštravanja monetarne politike i porast globalne likvidnosti doveli su do prelijevanja kapitala u imovinu koja se percipira kao otporna na inflaciju i oskudna. Bitcoin, sa svojom fiksnom ponudom od 21 milion kovanica, ističe se kao prirodna zaštita od devalvacije FIAT valuta, što je podstaklo povećanu potražnju“, kaže Teng.
Kao drugi uslov navodi perspektivu Trampove administracije naklonjene kriptovalutama koji je unio optimizam na tržište, uz obećanja iz kampanje da će SAD transformisati u globalni kripto centar.
“Retorika o Američkoj strateškoj rezervi Bitcoina i potencijalne regulatorne promjene dodatno povećavaju povjerenje investitora“, kaže Teng.
Agresivna kupovina Bitcoina od strane Microstrategy-a, odnosno značajne akvizicije ističu rastući trend korporativnih trezora koji usvajaju digitalnu imovinu. Kompanija sada posjeduje 1,5 odsto ukupne ponude Bitcoina, dok druge, poput Marathon Digitala, slijede ovaj primjer, ukazujući na širu tranziciju prema Bitcoinu kao strateškoj imovini.
Kao posljednji novi uslov Teng navodi uvođenje Bitcoin ETF-ova koje se dogodilo nedavno.
“Nedavno uvođenje Bitcoin ETF-ova i opcija za Bitcoin ETF-ove olakšalo je institucionalnim investitorima pristup Bitcoinu i upravljanje rizicima. Značajni prilivi kapitala u ove ETF-ove značajno su doprinijeli rastu, a Bitcoin je sve bliži daljoj integraciji u glavne finansijske tokove“, navodi Teng.
CAPITAL