NJUJORK – Najveća kriptovaluta Bitcoin nikako ne uspijeva da se oporavi od strmoglavog pada i prebaci preko 25.000 dolara vrijednosti, čak ni nakon periodičnih uzleta.
Cijena ove kriptovalute, koja je početkom 2023. godine ulila nadu u oporavak i oživljavanje kriptotržišta i podigla Bitcoin sa 17.000 na današnji nivo, odjednom je stala i nastavila da se vrti u prosjeku oko 24.500 dolara.
Bitcoinom se danas trguje na oko 24.182 dolara, a maksimum koji je postigao u februaru bio je na 24.786 dolara, 16. februara.
Prema pisanju inostranih medija, prelazak na nivo iznad 25.000 dolara zavisi od performansi tehnoloških kompanija koje se očekuje nakon silaska prvog kvartala.
“Tehnološke firme su prošle godine loše poslovale i sve zavisi od toga kako će se oporaviti u prvom kvartalu. Zato Bitcoin ne napreduje dalje, a kvartalni rezultati biće poznati početkom aprila”, piše CoinDesk.
Bitcoin obično prati Nasdaq indeks koji je zasnovan na uspješnosti tehnoloških kompanija.
Takođe, podaci sa platforme za pregled grafikona TradingView pokazuju da je dominacija digitalnog tokena Tethera, odnosno udjela stabilne kriptovalute u ukupnoj tržišnoj kapitalizaciji kriptovaluta, ostala stabilna na nivou od 6,5 odsto od kraja januara, što je znak da se trgovci opredjeljuju za tu stabilnu valutu.
Kriptonovčić Ethereum je danas koštao 1.650 dolara i uprkos malom padu od dva odsto, ipak je zabilježio rast od preko 300 dolara za samo mjesec dana.
Ipak, posljednjih dana mali je broj kriptovaluta u zelenom, većina ih bilježi opadanje vrijednosti. Najveće gubitke bilježe Index Chain za 12,6 odsto, Fetch.ai za 12,5 odsto, Injective Protocol za gotovo 12 odsto i SuperRare za 11,3 odsto.
Najveći rast zabilježili su Ankr od 51 odsto, Stacks od 21,50 odsto, Yearn Finance od 14,5 odsto i Ren od 12 odsto.
CAPITAL: A. P.
8 komentara
Molimo Vas da pročitate sledeća pravila prije komentarisanja:
Komentari koji sadrže uvrede, nepristojan govor, prijetnje, rasističke ili šovinističke poruke neće biti objavljeni. Nije dozvoljeno lažno predstavljanje, ostavljanje lažnih podataka u poljima za slanje komentara. Molimo Vas da se u pisanju komentara pridržavate pravopisnih pravila. Komentare pisane isključivo velikim slovima nećemo objavljivati. Zadržavamo pravo izbora i skraćivanja komentara koji će biti objavljeni. Mišljenja sadržana u komentarima ne predstavljaju stavove poslovnog portala CAPITAL.ba. Komentare koji se odnose na uređivačku politiku možete poslati na adresu [email protected]
A kao trebao bi?
Dalji rast cijene Bitcoina zavisi od prilika u svijetu, poput kineske Kovid politike, rata u Ukrajini, kao i od drugih političkih, bezbjednosnih, zdravstvenih, geostrateških i ekonomskih poteza.
A na koji način su povezani rat u Ukrajini i vrijednost Bitcoina?
Nema nikakve veze.
99.99% transakcija i 99.99% volumena svih kripto transakcija su špekulativne prirode: kupi sad da bi kasnije prodao i zaradio.
Ono malo što se možda koristi za realna dobra i usluge ne utiče na njegovu vrijednost.
Možda se uzgajaju na tamošnjim poljima. Pa je sada nestašica i manja ponuda.
Šališ se? Sve utiče na vrijednost Bitcoina, pa tako i rat u Ukrajini. Možda ne direktno (mada i to, do neke mjere), ali indirektno, sigurno.
Kriptovalute su ulagački instrument, te su stoga podložne špekulacijama.
Ukrajina je samo jedna zemlja, od oko 200 zemalja na svijetu, pa opet desio se globalni ekonomski zemljotres, koji utiče i na tržište kriptovaluta.