BEOGRAD, Beogradska industrija piva (BIP) u u ovoj godini je počela izvoz u SAD i Evropsku uniju, izjavio je generalni direktor te pivare Vilmantas Pečiura.
On je agenciji Beta rekao da se za sada izvoze manje količine i probni kontigenti, ali je, kako je istakao, bilo važno dobiti sve potrebne dozvole za najzahtjevnija svjetska tržišta.
“Značajnije izvozne rezultate očekujemo u naredne dvije godine”, rekao je Pečuira, dodajući da trenutno beogradska industrija piva, slada i bezalkoholnih pića najveći dio proizvodnje plasira na srpskom tržištu.
Prema riječima Vilmantasa Pečiure, BIP je u 2008. godini proizveo oko 300 hektolitara piva i tako zauzeo pet odsto tržišta u Srbiji.
On je rekao da je cilj BIP-a da učešće na domaćem tržistu poveća na 10 procenata, napominjući da je ukupna potrošnja piva na tržištu Srbije smanjena 15 odsto zbog svjetske ekonomske krize.
Većinski vlasnik BIP-a prije dvije godine je postao konzorcijum kompanija Alita iz Litvanije i Junajted nordik berverdžis (Unated Nordic Beverages) iz Švedske, koji je u oktobru 2007. kupio 51,9 odsto kapitala beogradske pivare za 21,4 miliona evra.
Pečiura je istakao da je “za samo dvije godine od privatizacije” novi većinski vlasnik uspeo da poboljša tehnologiju proizvodnje, uvede nove međunarodne standarde, poveća proizvodne kapacitete za 50 odsto, kao i da “lansira” dva nova piva “bg ekstra” (Extra) i “ledeno”.
“Najpoznatiji brendovi Beogradske industrije piva su ‘bg pivo’, ‘bg extra’, a od nedavno i ‘ledeno’ pivo kao i ‘kvas’ koji jedini proizvodimo u Srbiji”, kazao je, dodajući da je korišćenjem nove tehnologije rok trajanja BIP-ovih piva produžen sa 35 na 120 dana.
Pečiura je naveo da BIP pivo i dalje proizvodi u pivari koja se nalazi u centralnom gradskom jezgru Beograda, napominjući da je zbog ekonomske krize odložena izgradnja pivare u prigradskom naselju Krnjača.
Litvansko-švedski konzorcijum se kupopordajnim ugovorom obavezao da će u prve tri godine u fabriku investirati 5,1 miliona evra, a obećao je i da će proiozvodnju izmestiti iz centra Beograda.
“U stalnim pregovorima sa nadležnim institucijama, sindikatima i malim akcionarima pokušavamo da pronađemo najbolje rješenje kako bi uspjeli da ispunimo obaveze iz kupoprodajnog ugovora, koji je sklopljen prije nego što je bilo ko mogao da predvidi da će se kriza dogoditi”, rekao je Pečiura.
Generalni direktor BIP-a je naglasio da nijedan dio preduzeća od privatizacije do sada nije prodat, što, kako je istakao, “koči razvoj u uslovima konkurentnog tržišta kakvo je prisutno u Srbiji”.
“Da bi BIP bio konkurentan ostalim brendovima koji su ovde već šest, sedam godina, neophodno je bilo napraviti fokusiranu strategiju. Konzorcijum je donio novac u BIP i platio dio poreza. Planirano je da se ostatak obezbjedi od prodaje imovine koja nije suštinski važna za poslovanje”, rekao je on.
Pečiura je naveo da je u toku konverzija duga BIP-a, ističući da bi u slučaju da država preuzme 14 odsto akcija na ime duga Konzorcijum Alita i Junajted nordik berverdžis postao manjinski akcionar sa 44 odsto udjela.
U Beogradskoj industriji piva sada je zaposleno oko 600 ljudi, a posle privatizacije 373 radnika je napustilo preduzeće uz otpremnine od 250 evra po godini staža, naveo je generalni direktor Vilmantas Pečiura.